Зошто ставаме подароци во чорапи за Божиќ: Легенди за најпознатата празнична традиција!

7 јануари, 2021
237927_shutterstock-483866707_ls

Овие две верзии се најпопуларни – приказната за Свети Никола и скандинавскиот бог Один

Зачакување чорапи со подароци крај огништето или на некое друго место во домот е една од најпопуларните божиќни традиции за секој член на семејството, но дали знаете како започна и зошто?

Некои легенди го даваат одговорот на ова прашање!

Една од најпопуларните приказни започнува со Свети Никола. Во третиот и четвртиот век, Св. Никола беше епископ во денешна Турција, кој им помагаше на другите како своја животна мисија.

Според една приказна, самохран татко израснал три ќерки, но сфатил дека нема доволно пари за да им го плати миразот – и без мираз тие не можат да се венчаат. Како сиромашен човек, татко не можел долго да ги издржува своите ќерки. Очајното семејство стравувало дека единствен избор ќе им биде ќерките да ги продаваат своите тела за да заработат пари.

Свети Никола дозна за семејната дилема, но знаеше дека тие се премногу горди за да прифаќаат подароци. За да се осигура дека нема да ја одбие својата дарежливост, ноќе тајно им носел злато.

Некои легенди велат дека тој фрлил злато во оџакот, а подароците се спуштиле во чорапите што ги ставил огнот да се исушат, додека други тврдат дека самиот Никола скокнал низ оџакот. Некој – или татко или ќерка, во зависност од верзијата на приказната – го фати бискупот на дело и му се заблагодари за помошта. Подароците беа доволни ќерките да стапат во брак и да живеат среќно.

Некои научници сугерираат дека традицијата на чорапи можеби започнала пред христијанството во скандинавските култури. Приказната вели дека нордискиот бог Один дошол за време на Juил (кратки зимски денови), возејќи коњ со осум нозе. Децата оставаа шеќер, моркови и сено во чевлите за да го хранат митскиот коњ, а Один за возврат ќе им остави подароци.

Иако никогаш нема да ја дознаеме вистинската приказна, чорапите имаат силен терен во Божиќната традиција.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris