Вообичаено е СУПЕРЕФИКАСНА, но некогаш е – ЗАБРАНЕТА: Никогаш немојте да ги чистите овие предмети со сода бикарбона!

28 февруари, 20220
335877_soda-bikarbona-shutterstock-432918670_ff

Натриум бикарбонат, попознат како сода бикарбона, е една од главните состојки во секое домаќинство! Ја користиме во најневеројатните ситуации, не само во готвењето: со неа можеме да ја осветлиме косата, ја користиме за проблеми со киселини, нега на лице …

И веројатно знаете за многуте феноменални употреби на сода бикарбона кои ја надминуваат нејзината потреба за готвење. Оваа намирница, меѓу другото, може да ви помогне да ја одржувате хигиената во домаќинството и да исчистите различни површини во домот.

Иако речиси секогаш е супер ефикасна, во некои ситуации треба да се избегнува!

Дрвени подови и мебел

Ако користите сода бикарбона, со текот на времето ќе се оштетат природните материјали, како дрвото, бидејќи нејзиното абразивно дејство е штетно кога сакате овие површини да останат недопрени и цврсти.

Стакло

Поради неговата чувствителност, лесно се создаваат гребнатини на стаклото, така што абразивниот ефект на сода бикарбоната е многу штетен за таквите површини.

Позлатени садови

Без разлика дали се работи за прибор за јадење или некое друго позлатено јадење, задолжително внимавајте. Вистинското злато добива гребнатини во контакт со сода, има ‘рѓа, лупење …

Escajg, Posuđe

Алуминиумски садови за готвење

Иако често можеме да ги исчистиме металните површини со сода бикарбона, треба да се биде особено внимателен кога станува збор за алуминиумски садови. Важно е веднаш да го исплакнете темелно, во спротивно ќе оксидира и ќе добие кафена боја.

Предмети кои имаат пукнатини

Кога сода бикарбона се суши по чистењето, талогот може да навлезе во различни пукнатини. После тоа ќе останат правливи и бели траги од сода, па подобро е да се избегнува и да се користат различни крпи, мини правосмукалки …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma