Ефикасно средство за отстранување на мувлата од бањата: Направете го сами со 4 состојки

15 јануари, 20220
shutterstock1492022774-830x0

Грдите црни дамки најчесто се појавуваат на фугите помеѓу плочките и по должината на рабовите на кадата или туш кабината

Секоја домаќинка знае колку е тешко да се исчисти мувлата. Освен што изгледа грдо, мувлата е опасна и по здравјето.

Во повеќето станови и куќи барем еднаш се појавила мувла во бањата, бидејќи таа просторија обично има најголема влажност.

Но, постои решение и за овој проблем. Можеби мислите дека трикот е во некое хемиско средство, но се лажете.

Течноста за чистење на мувлата можете да ја направите сами, а најдоброто е што ги имате сите потребни состојки дома.

Состојки:

2 дл жешка вода

50 гр сода бикарбона

3 лажици детергент

3 лажици алкохолен оцет

Истурете ја топлата вода во сад, а потоа додадете ги другите состојки и добро измешајте. Добиената течност истурете ја во шише со распрскувач, а потоа испрскајте директно на мувлата.

Оставете да отстои 10-15 минути, а потоа со сунѓер исчистете го местото што сте го испрскале.

Исплакнете сè со топла вода и избришете со сува крпа.

Постапката повторувајте ја двапати месечно за да спречите враќање на мувлата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma