Започна дождот од метеори: Погледнете кон небото во ОВА време и не заборавајте да си замислите желба – Ѕвездите работат за вас!

6 август, 20220
Simbolika-kise-meteora-u-avgustu-2022-godine-0255369380

Како и секој август, така и оваа 2022 година на небото ќе видиме метеорски дожд од групата Персеиди.

Како и секоја година во месец август и оваа година ќе бидеме сведоци на убава астрономска и астролошка појава – метеорскиот дожд Персеиди. Тоа е природен феномен во кој Земјината орбита го преминува појасот на честички оставени од кометите. Кога овие честички летаат низ горните слоеви на атмосферата на Земјата, тие светат и оставаат трага зад себе. Причината за формирањето на метеорскиот дожд Персеида е кометата Свифт-Татл. Персеидите се карактеризираат со силни блесоци и голема брзина. Тие се случуваат од 17 јули до 24 август, а својот врв ќе го достигнат на преминот од 12 на 13 август.

Нивната активност започнува навечер и нагло се зголемува по 23 часот, кога зрачењето е веќе доста високо на небото. Бројот на метеори се зголемува до утрото и може да достигне 60 на час.

Кога е најдобро време за набљудување?

За да ги забележиме, треба да одиме на место далеку од градот и изворот на светлина. Најдобро би било да ги набљудувате од некој рид или место каде што имате добар поглед. Почекајте вашите очи да се прилагодат на темнината пред добро да го погледнете ноќното небо. Треба да се напомене дека ова августовско набљудување ќе биде донекаде тешко поради светлината на полната месечина која ќе се појави рано наутро, на 12 август. Најдобро време за набљудување е после полноќ, до зори.

Се верува дека ѕвездите имаат моќ да ја насочат енергијата кон она што го сакаме и да ни го осветлат патот. Можеби ова е можност да размислите за промени во животот и за реализација на нови цели и вистински желби. Гледајте ги сами или во друштво и не заборавајте да посакате голема желба кога ќе видите ѕвезда којашто паѓа. Верувајте во чуда!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit