За мирен сон: Овие 7 намирници треба да ги јадете пред спиење

5 февруари, 20220
Screenshot 2022-01-14 202115

Постојат многу стратегии што можете да ги користите за да го подобрите сонот, вклучително и промени во вашата исхрана, бидејќи некои видови храна и пијалоци имаат својства за подобрување на спиењето.

  1. Бадеми

Бадемите се извор на мелатонин и минералот магнезиум кој го подобрува сонот, две состојки кои ги прават одлична храна за јадење пред спиење.

  1. Мисирка

Мисиркиното месо може да биде одлична храна за јадење пред спиење поради големите количини на протеини и триптофан, кои можат да го намалат заморот.

  1. Чај од камилица

Чајот од камилица содржи антиоксиданси кои можат да предизвикаат поспаност, а се покажа дека пиењето го подобрува севкупниот квалитет на сонот.

  1. Киви

Кивито е богато со серотонин и антиоксиданси, кои можат да го подобрат квалитетот на сонот кога се јаде пред спиење.

  1. Сок од вишни

Сокот од вишни содржи хормон мелатонин, кој го поттикнува спиењето и може да помогне да се обезбеди добар сон.

  1. Ореви

Оревите имаат неколку својства кои можат да поттикнат подобар сон. На пример, тие се одличен извор на мелатонин и здрави масти.

  1. Бел ориз

Белиот ориз може да биде корисен за јадење пред спиење поради високиот гликемиски индекс (ГИ). Високиот ГИ може да го подобри сонот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi