Како да ви остане свеж компирот и до десет недели без подрум или остава

1 јули, 20220
krompir-u-gajbi-830x0

Ако се прашувате како компирите да ви траат подолго за да не добијат дамки или никулци, авторот на емисијата која се занимава со кујнски и совети за храна, за „Мирор“ го откри својот необичен начин на чување на компирот. Помага, вели тој, што компирите траат и до 10 недели. Секој може да го искористи овој трик.

Кога станува збор за складирање, не треба да ги чувате компирите во фрижидер, што е токму она што сите го правиме. Но, компирот не сака ниски температури.

Компирите претпочитаат температури меѓу четири и 10 степени Целзиусови и сакаат влажност. Ако не сте знаеле, светлината исто така може да предизвика вашиот компир да развие зелен слој на кожата, што всушност е токсичен.

Наместо тоа, ставете ги компирите на суво и темно место. За оние кои имаат подрум, тоа е одлична опција. Во подрумот, ако го ставите во кофа или гајба, компирот може да издржи и до 10 недели.

Но, ако ја немате оваа опција со подрум, има уште еден совет за складирање кој може да им помогне на компирите „да траат исто толку долго“.

Можете да користите плех со тоа што ќе ставите неизмиени компири и рамномерно распоредете ги на плехот, па ставете го во фиоката на шпоретот (сите овде чуваме тави и тави, а сега знаете што е покорисната употреба на овој дел од шпоретот ). Ве молиме имајте предвид, пред да ги ставите настрана, извадете ги компирите од пластичната амбалажа или кесата во која сте ги донеле од продавницата.

Друг корисен совет може да биде тоа што, доколку немате шпорет со фиока или подрум, можете да најдете место за него во кујнскиот кабинет каде што ќе биде темно и оптимално во однос на температурата, така што ќе го ставите компирот во дрвена гајба и јаболко во средината. Трикот е во тоа што јаболкото ослободува етилен, природен гас кој го забавува растот на корените, а со тоа и појавата на никулци.

Во секој случај, овие трикови нема да го спречат компирот да не проникне засекогаш, но секако ќе ви дадат доволно време да ги потрошите сите ваши резерви.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit