Како да ја исчистите кујната за помалку од 10 минути: 3 совети кои вредат злато

12 март, 20220
kuhinjske-krpe-trik-brisanje-tanjira-tanjiri-830x0

Поголемиот дел од времето го поминуваме во нашата куќа или стан во кујната, околу кујната, на трпезариската маса. Затоа во повеќето домови оваа просторија најлесно и најчесто се валка.

Најкорисен совет за одржување на кујната уредна и чиста е веднаш да се исчистите себеси, за време на готвењето или после оброк. Меѓутоа, брзото време, дури и таквиот живот, води до тоа дека, кога имаме време да подготвиме храна, обично немаме време или волја да се исчистиме по себе.

Поради оваа причина, корисно е да примените трикови кои ќе направат вашата кујна да изгледа светла за помалку од десет минути.

1. Избришете ги рачките на кабинетите и предните делови

Ако рачките на кабинетите се чисти и сјајни, овој дел од мебелот ќе изгледа многу поуредено, како да сте поминале со часови чистејќи ги. Брзо избришете ги рачките на сите елементи во кујната со средствата или марамчињата за таа намена. Направете го истото со предните делови.

Ако го правите ова барем еднаш дневно, нема да се задржат отпечатоци од прсти, траги од храна, маснотии и пареа, па нема да имате многу мака при општото чистење на кујната.

2. Уредете се околу мијалникот

Лавабото во кое се натрупани валкани садови, а околу нив штотуку се измиени, може да изгледа многу неуредно. Најдобар совет е веќе споменатиот, кога користите нешто – веднаш отстранете го или измијте го.

Оставете ги чистите садови да се исцедат неколку минути, а потоа избришете ги со чиста крпа и ставете ги во кујнските витрини.

3. Исчистете го шпоретот

Кога подготвувате храна, таа прска во сите правци. Затоа, најдобро е да го избришете шпоретот со влажна крпа штом ќе го завршите, додека е уште жешко.

Штом се излади, со стругалка или жица, во зависност од типот на ринглата, отстранете ги сите нечистотии и повторно избришете го шпоретот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi