КАКО ПРАВИЛНО СЕ ЧУВА ЛЕБОТ? Скоро СИТЕ го ставаат на ОВИЕ МЕСТА, а токму таму ЌЕ МУВЛОСА ПОБРЗО ОКОЛКУ ШТО МИСЛИТЕ

23 февруари, 20220
1934983_stockphotobreadwithsesameseedsinplasticbagonthetable797568214_ls

Можеби мислите дека некои намирници лесно се одржуваат свежи во кујната, но треба да имате на ум дека и лебот е расиплива храна доколку не се чува правилно.

Имено, постојат неколку места каде што никогаш не треба да го чувате лебот, а доколку ги избегнувате и правилно ја чувате оваа намирница, нема да има причина да фрлите уште еден мувлосан леб.

hleb, testo

Можеби најчестото место за чување леб е горниот дел од фрижидерот. Иако може да изгледа како одлично место за да го држите лебот подалеку од „ударни “места, тоа е идеално место каде лебот побрзо ќе се расипе.

Причината за тоа е топлината што доаѓа од ладилните намотки на уредот, и создава топла и влажна средина во внатрешноста на кесата за леб, што доведува до брзо формирање на мувла.

Hleb, Crni Hleb

Сепак, фрижидерот не е единствениот уред што треба да го избегнувате кога станува збор за чување на оваа храна. Од слични причини исто така не е дозволено чување леб во близина на машината за миење садови.

Не само што може да создаде топла средина, туку поради влагата што се ослободува од машината за миење садови, само ќе го забрза мувлосувањето.

Penicilin, Buđ, Plesan, Buđav Lebac, Buđav Hleb

Дури и во близина на вашиот шпорет не е идеално место бидејќи пареата и топлината од готвењето лесно можат да влезат во лебот и да го забрзаат процесот на создавање мувла.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi