КАКО ЈАЈЦАТА ДА ИМААТ СОВРШЕНО ЦРВЕНА БОЈА: Без капка хемикалии, потребни ви се само две намирници од кујната

17 април, 20220
Screenshot_5

Еве како да постигнете интензивна црвена боја на јајцата.

 

Црвената е традиционална боја која прва ја користиме кога ги бојадисуваме велигденските јајца. Ја симболизира пролеаната крв на Исус Христос за време на мачењето и распнувањето на Велики петок. Првото јајце, чуварот, мора да се обои црвено, и да се остави до следниот Велигден.

 

Денес постојат многу техники за украсување и бојадисување јајца, а за повеќето од нив најчесто се потребни фабрички бои кои се полни со хемикалии. Интензивна цветна боја можете да добиете по природен пат со помош на овошје и зачини, а еве како.

 

  1. Сок од вишни

 

Ако сакате вашите црвени јајца да имаат исклучително интензивна црвена боја, користете сок од вишни. Постапката е иста како и за бојадисување со кромид – во тенџере ставете ги јајцата, прелијте ги со сокот од вишни, со додавање малку сол и оцет. Во сокот сварете ги јајцата и оставете да се изладат.

 

  1. Мелена пиперка

 

Во литар вода истурете четири лажици мелен пипер, со малку сол и оцет и сварете ги јајцата. Внимавајте да не користите лути пиперки, бидејќи лутото може да навлезе во лушпата во самите јајца.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi