Користете сапун за раце и надвор од бањата: Корисни трикови за полесно функционирање во домаќинството

1 март, 20220
sapuni-kupke-za-kupanje-4-830x0

Паметно користете ги дури и остатоците од сапунот

Иако можеби повеќе сакате да користите течен сапун, не е лошо да имате при рака и цврст. Покрај тоа што им дава свежина на шкафчињата, има и многу практични, „направи сам“ намени. За некои веројатно сте слушнале, а некои ќе ве изненадат.

  1. Користете го сапунот за полесно отварање на фиоките

Се случува старите, но и новите, некористејќи ги фиоките кои се дел од комода или плакар, многу тешко се отвораат и заглавуваат? Она што можете да го направите е да ги истриете фиоките и нивниот механизам со малку сапун.

  1. Спречете го непријатниот мирис на чевлите

Завиткајте парче сапун во хартија за печење и оставете го преку ноќ во чевлите. Наутро ќе забележите дека мирисот е успешно неутрализиран.

  1. Вашите миленици повеќе нема да ви го уништуваат мебелот

Можеби не ви паднало на памет, но ниту на домашните миленици не им се допаѓа вкусот на сапунот, па можете паметно да го искористите ова против постојаното малтретирање на вашиот скапоцен мебел. Доволно е да ги истриете рабовите или ногарките со сапун и тој мирис сигурно ќе ги спречи да ви го гризат каучот.

  1. Клуч што се заглавува во бравата

Ако ви е потешко од вообичаено да го свртите клучот и чувствувате дека се заглавува, повторно, сапунот може да ви помогне да го спречите ова. Само истријте го клучот со сапун и вратете го во бравата. Направете го истото ако ви чкрипат шарките на вратата.

  1. Спречете замаглување на очилата

Намачкајте ги стаклата со малку сапун, а потоа избришете ги со крпа и тоа треба да биде доволно за да не ви се замаглуваат кога влегувате од ладен во топол простор.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma