Многумина ставаат доволно омекнувач, но облеката сепак НЕ МИРИСА УБАВО: Еве како вистински да се грижите за машината за облеката да ви остане мека

8 јули, 20220
1756_shutterstock-236885437_f

Облеката ќе ја задржи формата и бојата подолго и ќе се истроши побавно ако ја перете на пониски температури. Плус, млаката или ладната вода може да се справи со нечистотијата исто толку добро како топла, ако имате добра машина за перење и детергент.

Само предмети како постелнина или ткаенини може да се перат на 90°C за дезинфекција. Се друго може да се пере на пониски температури.

Премногу детергент или омекнувач

Вишокот детергент може да го затне дозерот за детергент и да предизвика непријатни мириси, а премногу омекнувач го отежнува перењето на облеката. Внимателно прочитајте ги дозите наведени на пакувањето и не заборавајте да користите мерна чаша. Ако вашите предмети се многу валкани, користете го тој начин на перење или извршете 2 циклуси.

Користете омекнувач на сите алишта

Освен што ја прави ткаенината кадифена, омекнувачот го олеснува пеглањето. Сепак, впивањето на ткаенината исто така се намалува со текот на времето, па затоа е подобро да не се користи за перење крпи, спортска облека или други предмети направени од микрофибер, еластин или спандекс.

Претерано перење фармерки

Производителите на фармерки имаат радикално мислење за оваа точка. Тие советуваат да не се мијат во машина за подолго да се зачува бојата.

Доколку не сте подготвени да ја следите оваа препорака, оптималниот интервал помеѓу 2 миења е период од 2 до 6 месеци, во зависност од тоа колку често носите фармерки и од индивидуалните карактеристики на вашето тело.

Погрешно сушење

Неправилното сушење влијае на вашата облека исто толку негативно како и неправилното перење. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да избегнете грешки:

– Не користете премногу автоматско сушење: тоа прави вашите работи да се истенчат и побрзо да губат боја. Не користете го за сува и чувствителна ткаенина.

– Не закачувајте плетени и волнени предмети на жица бидејќи ќе ја изгубат формата. Исушете ги на пешкир на хоризонтална површина.

– Пред да ги закачите алиштата, протресете ги за да спречите туткање.

Лошо одржување на машината за перење

Нечистотија, остатоци од детергент и се што се акумулира во машината за перење со текот на времето, порано или подоцна ќе се навлезе во вашата облека, што ќе доведе до лоши мириси и бели дамки. За да го спречите ова, следете неколку едноставни правила за одржување:

– Испразнете ја машината после секое перење.

– По секое перење, отстранете го преостанатиот детергент од гумата на вратата.

– Редовно сушете го делот за детергент.

– Еднаш месечно пуштете ја машината „празна“ со детергент и средство за дезинфекција.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi