Најлесен начин да ги дезинфицирате и исчистите обетките: Само вака ќе го задржите нивниот сјај

3 февруари, 20220
ciscenje-mindjusa-830x0

Освен за хигиената, обетките треба да се чистат за да се одржи оригиналниот изглед, но и да се спречат инфекции на увото.

Една од работите што луѓето ги користат секојдневно и забораваат кога станува збор за хигиената се обетките. Повеќето луѓе обично посегнуваат по алкохол за да ги дезинфицираат новите обетки, но по првото носење целосно забораваат на тоа.

Освен заради хигиена, обетките треба да се чистат за да се одржи оригиналниот изглед, но и да се спречат инфекции на увото.

Обетките што ги носите секој ден треба да се чистат два пати неделно, а истото важи и за оние што ги носите повремено.

Пред да ги носите треба да се дезинфицираат и ушите, а ако се работи за сребрени обетки доволно е да се чистат еднаш месечно бидејќи среброто потемнува.

Како да ги исчистите без да ги оштетите

Накитот со право се чува во кутии обложени со меки ткаенини, но и со етикети кои предупредуваат како да ракувате со него. Посебно внимание треба да се посвети на чувствителните материјали како опал и сребро, бидејќи тие полесно оксидираат.

Треба да обрнете повеќе внимание на овие обетки и да ги чистите со стапчиња за уши, за да стигнете до тешко достапни места, особено ако имаат некаков камен или необичен облик.

Сребрениот накит можете да го исчистите со сапун и вода, иако потемнувањето е неизбежно.

Користете хидроген

Оваа течност дезинфицира и ги отстранува нечистотиите. Покрај тоа, може да го врати сјајот на златниот накит. Се што треба да направите е да капнете хидроген на памукче и нежно да ги избришете обетките.

За повалкани обетки, користете го методот на потопување. Истурете водород и оставете ги обетките малку потопени во него. Потоа ставете ги во чаша со топла вода и оставете ги да отстојат една минута, а потоа користете стажчиња за уши за да ги отстраните остатоците од нечистотии.

Детергент за миење садови и вода

Доколку немате време или имате многу накит, можете да го натопите во топла вода со додаток на детергент за садови. За чаша вода доволна е капка детергент.

По 15 минути натопување, нежно отстранете ја нечистотијата со четка за заби и исплакнете со чиста вода.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi