Нешто сосема поинакво: Пробајте го овој намаз од тиквички

5 февруари, 20220
Screenshot_4

Фантастичен рецепт

 

СОСТОЈКИ:

 

  • 2 тиквички
  • 200 гр швабско сирење
  • 2 тврдо варени јајца
  • 1 лимон – сок
  • Зеленот ден од млад кромид (2)
  • 6 лажици маслиново масло
  • 2 чешниња лук
  • по вкус сол
  • по вкус бибер

 

 

ПОДГОТОВКА:

 

Тиквичките исчистете ги, исечкајте ги и варете ги 5 минути со 1 лажичка сол, процедете ги и ставете ги во поголем сад.

Додадете ги сечканите јајца, сечканиот лук и младиот кромид, сирењето, маслото, сокот од лимон, сол и бибер и изматете со миксер. Ставете во фрижидер добро да се излади.

 

Послужете за појадок или вечера со јогурт намачкано на кришки леб или тост. Вкусно е.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi