Не е зелена, ниту беж: ОВАА боја за спалната соба гарантира мирен сон!

10 март, 20220
soba-2048x1365

Никогаш не е грешка да се вложат пари во спална соба – од избор на адекватен и квалитетен кревет, до бои и украси.

Уредувањето на просторот во кој престојуваме и спиеме многу влијае и на нашето расположение и на сонот.

Така, истражувањата покажаа колку е важен редовниот и квалитетен сон – недостатокот на сон може да го зголеми ризикот од многу здравствени проблеми, од срцеви заболувања, дијабетес, до болести на бубрезите.

Не е тајна дека одредена боја може да влијае на тоа како ќе се чувствувате во вашата спална соба, затоа бидете внимателни при изборот. Истражувањата покажаа дека луѓето кои имаат сини спални соби имаат подобар сон од луѓето кои спијат во соби со која било друга боја. Сината боја на просторот, имено, влева чувство на сигурност, релаксација и смиреност.

Затоа оваа боја е сигурен избор за спалната соба. Исто така, никогаш нема да погрешите со смирувачките нијанси бидејќи совршено се вклопуваат во секој стил. Можете да се одлучите за различни нијанси на сива, кремаста или нежно зелена боја, за кои исто така е познато дека позитивно влијае на психичката состојба на човекот, како и на спиењето.

Во случај да не сакате драстични промени, можете да го промените изгледот на вашата спална соба на едноставен и економичен начин. Со избирање на сина постелнина ќе го освежите изгледот на целата соба, а со тоа ќе спиете безбедно и подобро.

Нови трендови во 2022 година

Кога станува збор за трендовите во 2022 година, особено е популарна употребата на материјали инспирирани од природата. Една од најдобрите опции во овој поглед е дрвото. Пред сè, ќе и даде на вашата соба здив на свеж воздух и ќе ја збогати со природен ефект.

Дрвото можете да го користите за мебел и под, но и за разни ѕидни инсталации. Овој материјал е совршен избор во кој ќе се чувствувате удобно во текот на студените зимски и топлите летни месеци.

Класика меѓу стиловите

Спалната соба не е исклучок кога станува збор за винтиџ стил. Имено, овој стил се уште е многу популарен во дизајнот на ентериер. Така, на пример, можете да изберете стар рустикален кревет кој идеално ќе одговара на еден ѕид обложен со дискретни палети.

Заедно со винтиџ креветите, одлично стојат и малку помодерни парчиња мебел, па нема да погрешите ако, на пример, изберете минималистичка ноќна маса.

Големи наслони

Насловна ќе ја облагороди вашата спална соба и ќе ви обезбеди дополнителна удобност и поддршка кога читате или изведувате некоја друга активност пред спиење. Освен на главата, мебелот од ратан повторно си најде место на листата на трендови. Покрај тоа што е инспириран од природата, тој внесува топлина и мекост во амбиентот.

Спалната соба можете да ја декорирате со разни парчиња мебел од ратан, како маси и кревет, до најмалите детали, како што се ноќните светилки.

И конечно – осветлување. Централните тавани можат да бидат голем непријател во вашата спална соба. Наместо едно силно осветлување, советот е да поставите неколку различни светилки во просторијата кои можете да ги вклучите во зависност од атмосферата што сакате да ја постигнете. Изберете светилки со помал интензитет, односно оние со потопло, жолто осветлување.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi