Не мора да го фрлате: Мал трик со кој лебот постар од неколку дена повторно станува свеж

21 јануари, 20220
334374_hleb-shutterstock-1918860845_ff (1)

На сите ни се случува често да купиме леб и да не го јадеме, па после ден-два го фрламе бидејќи е премногу тврд. Многумина го ставаат во замрзнувач, но една лента ќе послужи веднаш да го „оживее“, дури и кога е целосно застарена.

Всушност, иако кората е тврда, сепак лебот е мек одвнатре. Лебот повеќе не може да се јаде додека целосно не се стврдне внатре.

Со многу едноставен трик лебот повторно ќе биде мек и свеж!

Hleb, Francuski hleb, Domaći hleb

Совет:

Во поголемо тенџере, во кое ќе се собере целиот леб, истурете вода да го покрие дното (приближно 5 см вода). Загрејте ја водата за да почне лесно да излегува пареа.

Потоа, ставете уште еден сад во водата и леб во него. Лебот не смее да ја допира водата. Покријте го тенџерето целосно да се затвори, за да се создаде пареа.

Оставете го лебот да се „готви на пареа“ на многу тивок оган околу 10 до 15 минути.

Извадете го од тенџерето, оставете го малку да „одмори“ и уживајте во мекоста и вкусот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma