Не ја фрлајте кората на ОВА ОВОШЈЕ: Се применува на многу начини, се користи за освежување и ДЕЗИНФЕКЦИЈА НА ДОМОТ

15 март, 20220
Screenshot 2022-03-15 052704

Доволно е да се направи споредба помеѓу 100 грама сок и 100 грама кора од лимон – кората има 3 пати повеќе витамин Ц, 1,5 пати повеќе калиум и дури 22 пати повеќе калциум.

Кората од лимон има ефективни ефекти само доколку се одгледува органски и не се прска со пестициди. Ако е така, тогаш има повеќе штета отколку добро.

Отстранување бигор

Истурете вода во садот од кој сакате да го отстраните насобраниот бигор и додадете ја кората. Вријте 15 до 20 минути на тивок оган. По готвењето, садовите ќе ви бидат чисти, а целата куќа ќе мириса на лимон.

Куќен освежувач

Кога сме кај мирисите, варете кора од лимон на тивок оган 15 до 30 минути, а по желба можете да додадете неколку капки есенцијално масло или зачини како анасон или цимет во водата. Куќата ќе ви мириса фантастично, а готвењето можете да го повторувате неколку пати во текот на денот.

Чистење на даската за сечкање

Измешајте една лажичка сода бикарбона со малку вода и сок од лимон, а добиената смеса нанесете ја на даска и добро истријте ја со кора од лимон. На сличен начин можете да исчистите разни дрвени површини.

Спреј за дезинфекција

Истурете 2 чаши дестилирана вода во сад со капак и додадете кора од лимон и десет капки есенцијално масло со антибактериско дејство (лаванда или чајно дрво). Покријте го садот и оставете го да отстои неколку часа (можеби и преку ноќ), а потоа процедете ја смесата и истурете ја во шише со распрскувач. Спрејот можете да го користите за сите работни површини, а спрејот е 100% природен и безбеден и за децата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma