Подгответе ги највкусните ИТАЛИЈАНСКИ КРЕМЕНАДЛИ: Јадење кое ќе им се допадне на СИТЕ (РЕЦЕПТ)

4 февруари, 20220
77ced666f73f03ce2b5e5a035e2b5ecb835aafba

Доколку не сте сигурни што да подготвите за ручек денес, ви претставуваме рецепт кој ќе го обожавате.

Состојки:

4 кременадли

4 домати

1 зелена пиперка

3 лажици маслиново масло

1 чешне лук

Рендан кашкавал

Сол, бибер

Подготовка:

Посолете и побиберете ги кременадлите. Потоа испржете ги на маслиново масло од секоја страна. Извадете ги од тавата и оставете ги на топло. Во истото масло пропржете го лукот.

Додадете ја пиперката исечена на резанки и динстајте неколку минути. Ставете ги излупените и исечени домати и оставете ги да се варат 5 минути. По желба можете да додадете сол и бибер. Со сосот прелијте ги кременадлите и посипете со рендан кашкавал.

Идеја: послужете со кафеав ориз – што е поздрава опција од белиот – или со печен компир!

Пријатно јадење!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi