Седум карактеристики кои ги поседуваат мудрите луѓе: Немаат никаква поврзаност со возраста и образованието

22 јуни, 20220
Screenshot_3

Што всушност е мудрост и кои се мудри луѓе? По дефиниција, мудроста се опишува како збир на искуство, знаење и вештини за расудување. Иако најчесто го поседуваат луѓе во нивната зрела или доцна возраст, тоа не е нужно поврзано со возраста, туку повеќе со личноста на личноста и стекнатите и применети знаења и вештини.

 

 

Американските истражувачи анкетирале повеќе од 2.000 учесници за да откријат дали може да се „измери мудроста“ и за таа цел формулирале скала од седум фактори. Испитаниците оцениле од 1 до 5 колку им биле блиски одредени тврдења (на пример – „Останувам мирен под притисок“ и слично).

 

Според оваа студија објавена во списанието International Psychogeriatrics, ова е скала од седум компоненти кои ја сочинуваат мудроста:

 

  1. Саморефлексија – способност на една личност да размислува за своите постапки, анализа на неговото однесување и реакции во различни ситуации

 

  1. Просоцијално однесување – мудрите луѓе имаат многу развиена емпатија, т.е. способност за сочувство со другите, како и толеранција и простување

 

  1. Контрола на емоциите – мудриот човек се карактеризира со внатрешен мир кој не е нарушен од секојдневните предизвикувачи на стрес. Тие не реагираат бурно на проблеми, нечие иритирачко однесување, провокации, критики или лошо однесување, туку рационално и смирено. Тие се секогаш над ситуацијата

 

  1. Прифаќање различни перспективи – мудриот човек е способен да види ситуација или проблем од повеќе агли, да се движи од негова перспектива и да ги погледне работите од друго место. Тоа и овозможува да носи добри одлуки

 

  1. Одлучност – мудрите луѓе се одлучни, знаат што сакаат, кои се нивните принципи и вредности до кои се придржуваат и не отстапуваат од тоа. Нивното мислење никогаш не е двосмислено или колебливо. Одлуките се носат со опсежна анализа

 

  1. Давање корисен совет – ова е една од највидливите особини на мудрите луѓе. Тие, поучени од своето богато искуство и знаење научено од многубројните прочитани книги, умеат да ги дадат вистинските совети на оние на кои им треба, да укажат на грешките, но без осуда и критика.

 

  1. Духовност – мудрите луѓе сфатиле некои повисоки вистини, не се воодушевени од секојдневни или материјални работи, не се занимаваат со ситници. Тие ја нашле својата цел и среќа во нешто повозвишено и поголемо и живеат соодветно. Имаат развиена интуиција која секогаш ги води во вистинската насока

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber