Се мачите додека пеглате и имате страв да не ја уништите облеката? 4 ЕДНОСТАВНИ ТРИКОВИ за брзо чистење на пеглата

13 мај, 20220
301435_shutterstock-619767104_ff

Пеглата е дефинитивно нешто без кое не можете, а без разлика дали сакате пеглање или не, важно е да ја одржувате пеглата чиста поради неколку причини.

Во зависност од проблемот што го имате со пеглата, постојат различни начини за лесно чистење, а тоа е првенствено важно за да не ги расипе алиштата.

Ако вашата пегла исфрла варовити бели наслаги, има залепени делови од ткаенина, остава дамки на алиштата или не се лизга доволно, тоа е знак дека треба да ја исчистите.

1. Чистење со весник

Загрејте ја пеглата на највисока можна температура, а на даската за пеглање ставете чиста и сува крпа над која ќе го ставите весникот и со мало движење на весникот истријте ја загреаната пегла на весникот. По некое време, ќе видите дека наталожените парчиња ткаенина паднале од пеглата.

2. Сода бикарбона

Досега сфативме дека сода бикарбона е решението за се и сешто. Измешајте ја со малку вода и намачкајте ја смесата на пеглата, а потоа исчистете ги дамките со чиста памучна крпа.

3. Оцет

Загрејте го оцетот, но да не е жежок и истријте ја пеглата со чиста крпа.

4. Паста за заби

Покријте ја железната плоча со паста за заби, но проверете дали пеглата е ладна. Оставете да делува околу пет минути и потоа нежно избришете ја пеглата со памук со кружни движења.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi