Симболика или нешто друго? Дали знаете зошто бурмата се носи токму на четвртиот прст?

4 август, 20220
612222_shutterstock-473091547_f

Една кинеска легенда на интересен и подеднакво убедлив начин го објаснува овој општоприфатен обичај. Традицијата на носење бурми најпрво се практикувала во европските земји, а денес е широко распространет обичај, чија симболика сите ја знаеме, но малкумина го знаат нејзиното потекло. Кинезите дошле до многу интересно и оригинално објаснување.

Според кинеската легенда, секој прст на раката има свое значење и ве претставува вас и вашето семејство. Имено, палецот ги претставува родителите, показалецот ги претставува браќата и сестрите, а средниот прст ве претставува вас. Четвртиот прст на раката го симболизира партнерот, додека малиот ги претставува децата.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit