Ќе ви треба само ВРЕЛА вода: Еве како да откриете дали јаболката се ПРСКАНИ со ОТРОВИ (ВИДЕО)

25 февруари, 20220
Screenshot 2022-02-25 014606

Луѓето кои живеат во урбаните средини обично не можат да набават непрскани јаболка

Од друга страна, јаболката што ги купуваме во продавниците често се обложени со слој од восок.

Производителите го прават ова за да го направат овошјето подолго употребливо, но многу луѓе се изненадени од количината на восок што се наоѓа на јаболката, особено ако се земе предвид дека повеќето не се ни свесни за овој процес на чување на овошјето.

За да проверите какви јаболка купувате, направете го следниот експеримент – прелијте неколку јаболка со многу врела вода.

Оставете ги да отстојат – ако се покриени со восок ќе се покаже на нивната површина. За да го отстраните восокот ќе ви треба сода бикарбона, сок од лимон и млака вода. Измешајте ги состојките, а потоа натопете четка за заби во смесата и добро истријте.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi