2 трикови како да ги отстраните мастите од скарата: Веќе имате сѐ што ви треба дома

1 мај, 20220
Screenshot_5

Овие трикови ќе ви заштедат време

 

 

Чистењето скари и алатки за скара можеби не е највозбудливата активност во вашите празнични планови, но ако планирате да готвите на отворено, тоа е задача што мора да ја завршите.

 

 

Нечистотијата и маснотиите се лепат на скарата, а чистењето често е мачно и одзема многу време, но за среќа постојат трикови кои ќе ви ја олеснат оваа работа.

 

  1. Чистење со оцет
  • Се што ви треба за овој трик се:
  • 2 чаши оцет
  • 2 чаши вода
  • 3 полни лажици сода бикарбона
  • Алуминиумска фолија
  • Метална жица

 

Истурете вода и оцет во шише со распрскувач, а потоа испрскајте го растворот на решетките за скара, па рамномерно ставете сода бикарбона насекаде. Идеално би било да го направите ова на отворена кеса, за да ја задржите течноста.

 

 

Стуткајте ја алуминиумската фолија и попрскајте ја со раствор од оцет и вода и добро тапкајте ја внатрешноста на скарата,а метална решетка со жица.

 

Кога ќе завршите со рибањето, скарата и остатоците од храната исплакнете ги со млака вода.

 

  1. Кромид и оцет

Посипете ја скарата со бел оцет за да се раствори маснотијата што е можно побрзо. Потоа земете половина од кромидот и изгребете ја маснотијата од решетката на скарата.

 

На крајот, можете уште еднаш да ги поминете решетките со алуминиумска фолија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi