4 РЕЧЕНИЦИ КОИ СЕКОГАШ ГИ КОРИСТАТ ТОКСИЧНИТЕ ЛУЃЕ: Само вака ќе ги препознаете и ќе се спасите од манипулаторот!

18 мај, 20220
279287_shutterstock-1851099784_ls

„Преку нивната негативност, суровост, виктимизација или едноставно лудост, токсичните луѓе го доведуваат вашиот мозок во состојба на стрес што треба да се избегнува по секоја цена“, објаснува д-р Тревис Бредбери, автор на книгата „Емоционална интелигенција“.

Токсичните луѓе можат да бидат дел од вашето опкружување без воопшто да го знаете тоа. Пред се, можете да ги препознаете по следниве карактеристики: тие се манипулативни, ги осудуваат луѓето околу себе, избегнуваат одговорност за своите постапки, никогаш не се извинуваат, понижуваат и критикуваат, глумат жртви…

Ако познавате токсична личност, важно е да разберете дека вие не сте виновни или одговорни за нејзиното однесување. Не ги доведувајте во прашање вашите емоции, ставови и бистрина на умот за да не паднете во нивната манипулативна замка.

Токсичните луѓе често користат одредени фрази во комуникацијата – еве 4 од нив:

Ljuta

  1. „Претерано драматизираш“. – На овој начин токсичната личност ги наведува луѓето да веруваат дека тие се виновни за моменталната тешка ситуација. Можно е да се обидат да ги оправдаат своите постапки со тоа што ќе ве наведат да сфатите дека претерувате и дека всушност проблемот е во вас.
  2. „Немаш поим за што зборуваш“. – На овој начин соговорникот може да сака да се воздигне или да покаже дека е надреден. Оваа токсична личност се обидува да избега од своите проблеми. Сакаат да ви кажат дека не знаете за што зборувате, а ова го користат само за да ви покажат дека грешите кога им укажувате на нивното лошо однесување.
  3. „Сè е твоја вина“. – Токсичната личност ќе ја искористи секоја прилика да ве обвини, дури и за она што самата го направила. Исто така, кога ќе ја посочите грешката на оваа личност, таа ќе извлече некои од вашите грешки од минатото и ќе направи да се чувствувате лошо.
  4. „Не си сигурен во себе.“ – Со оваа реченица можат дополнително да ја загрозат вашата самодоверба. Тие ја наведуваат вашата несигурност како маана што ве спречува да правите важни чекори, одлуки и да се борите за себе. Повторно ве потсетува на тоа, што дополнително го поткопува вашиот однос со себе.

Ако не се чувствувате удобно во друштво на некоја личност, ако сте исцрпени по средбата со неа, се чувствувате лошо, нерасположено, тажно, обидете се прво да разговарате. Меѓутоа, ако повторно забележите манипулација, негативен став и понижување, тогаш време е да ја прекинете врската која ви носи повеќе несреќа отколку радост.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber