КАКО СТАРЕЕМЕ ТАКА УСНИТЕ ГИ ГУБАТ ВОЛУМЕНОТ И БОЈАТА: Забавете го процесот со помош на овие ТРИКОВИ

17 јануари, 2022
profimedia-0253402741

Усните стануваат потенки и губат влага, што доведува до нивно сушење, па нивниот целокупен изглед и боја може да се променат.

Кожата околу усните е екстремно тенка, скоро како онаа околу очите, поради што знаците на стареење често ќе се забележат прво на тој дел од лицето. Сепак, не секој знае дека со волуменот и еластичноста на усните, за жал, тие со годините го губат и црвениот пигмент, па покрај тоа што се истенчуваат, нивната боја полека избледува.

Имено, усните се состојат од два дела – кожата на усните и оралната лигавица, која содржи црвен пигмент, па затоа е одговорна за разликата помеѓу бојата на усните и бојата на остатокот од лицето.

– Мукозната мембрана е потенка од останатата кожа на усните затоа што се состои од помалку слоеви, а содржи и многу мали крвни садови, капилари – објасни дерматологот Мариса Гаршик, додавајќи дека поради тоа истенчената кожа и вени на усните на некои се повидливи.

Како што старееме, објасни таа, усните стануваат потенки и губат влага, што доведува до нивно сушење, па нивниот целокупен изглед и боја може да се променат. Ова, вели Гаршик, се должи на намаленото ниво на колаген во кожата, кое веќе во 20-тите години почнува да опаѓа за околу еден процент годишно.

– Поради недостаток на колаген, има промени во обемот и пигментот на усните, а колагенот во кожата го намалуваме сами, изложувајќи се на силни сончеви зраци и чад од цигари – вели дерматологот, бидејќи сонцето и чадот дополнително се забрзуваат промени во пигментот на усните.

Што советуваат експертите:

1. Додадете малку колаген во вашата кожа со додатоци на колаген. Иако загубата на колаген со возраста е неизбежна и природна појава, истражувањата покажаа дека колагенот, кој се зема преку додатоци во исхраната, исто така има ефект врз фибробластните клетки, односно клетките одговорни за производство на колаген и еластин во кожата. Студиите исто така велат дека тие потоа можат да ја подобрат еластичноста на кожата, хидратацијата, но и густината на кожата. И, за да бидете сигурни дека нема да го забрзате губењето на пигментот на усните самостојно, секогаш ги штитите усните од УВ зрачење и чад од цигари.

2. Заштитата на усните од сонцето е исто толку важна како и заштитата на лицето – вели естетската медицинска сестра Сана Џонс и ве советува да барате производи за заштита од сонце кои содржат титаниум диоксид или оксид на цинк и други активни состојки (како хијалуронска киселина) за хидрат и измазнете ги усните.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber