НЕ Е САМО НЕРВОЗА: Ако грицкате нокти, еве што открива тоа за вас – може да биде ДОБАР знак!

27 февруари, 2022
profimedia-0309283861

Причините за оваа лоша навика можат да бидат различни.

Грицкањето на ноктите е грда навика што обично се стекнува како дете. Многу луѓе го надминуваат со текот на времето, но за некои останува навика од која не можат да се ослободат во целиот свој живот. Најчесто се смета дека главните причини за гризење на ноктите се стресот и нервозата, но не се единствените.

1. Можеби сте перфекционист

Според студијата, повеќето луѓе кои гризаат нокти се перфекционисти. Истражувачите испитале група луѓе, од кои половина ја имале оваа навика, а половина не. Се покажа дека оние кои грицкале нокти се луѓе кои работеле премногу напорно.

2. Вие сте попаметни отколку што мислите

Луѓето кои гризаат нокти се често оние луѓе кои не ги извршуваат своите задачи со вообичаеното темпо. Многу луѓе имаат тенденција да гризаат нокти во моменти на интензивна концентрација кога се обидуваат да решат проблем.

3. Можеби сте нетрпеливи

Досадата и фрустрацијата може да бидат важни предизвикувачи за грицкање на ноктите. Штом стане навика, можете да го сторите тоа за да бидете зафатени кога ви е досадно или чекате нешто.

4. Можеби не сте задоволни со себе

Грицкањето нокти може да биде нервна навика што привремено ги тера луѓето да се чувствуваат подобро. Оваа навика често ја споделуваат луѓе кои имаат големи очекувања. Кога не можат да ги постигнат своите цели, тие често се чувствуваат разочарани и засрамени.

5. Може да биде поврзано со психолошки проблем

Грицкањето на ноктите може да биде поврзано со опсесивно-компулсивно нарушување – кога луѓето чувствуваат потреба да прават нешто одново и одново.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber