Направете сами раствор за одзатнување на одводот: Прашокот за пециво во комбинација со овие намирници дава подобар ефект од сите хемикалии

1 април, 20230
Screenshot_2

Иако го користиме за подготвување тесто или колачи, тој е повеќе од одличен за одзатнување на мијалниците

 

 

Иако не ни помислувавме дека прашокот за пециво може да ни помогне да го исчистиме домаќинството, сепак тоа е можно! Со овој едноставен трик конечно ќе се ослободите од затнатите водоводни цевки, засекогаш.

 

Потребно е:

 

  • Прашок за пециво,
  • сол,
  • оцет,
  • врела вода.

 

Подготовка:

 

Измешајте половина шолја прашок за пециво и сол со половина литар оцет.

 

Потребно е да се изврши постапката пред спиење, за да не се користи мијалникот и растворот да дејствува што подолго. Исто така, многу е важно кога растворот ќе почне да пени, потоа исплакнете со најмалку три литри врела вода.

 

Оцетот со измешана вода полесно поминува низ цевките и понатаму се шири, а ќе помогне во разградувањето на мастите.

 

Ова ќе делува на сите одводи, мијалници, тушеви и кади. А со тоа, смесата е еколошки многу подобра од купување производи кои содржат силни хемикалии.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi