Негата е важна: Маска со банана за раст на кадрава коса

2 март, 20230
Screenshot_12

Овој тип на коса бара посебно внимание

 

 

 

Маските од банана се нешто што многу жени сакаат да го применуваат во секојдневните рутини. Оваа состојка може да ѝ ги обезбеди на косата потребните витамини и протеини.

 

Се прави од следниве состојки:

  • Банани
  • Рицинусово масло
  • масло од арган
  • Јогурт (половина чаша)

 

Подготовка:

Бананата и другите состојки ставете ги во длабок сад и изблендирајте. Кога ќе ја направите кашата измешајте ја за да добиете хомогена смеса.

 

Нанесувањето се врши со миење на косата, сушење и нанесување на маската на целата коса. Се препорачува добро да се натопи косата и да се остави околу 15 минути.

 

Забелешка: како состојка може да се додаде чај од конска опашка (има антигабично дејство и е добар за борба против првут) или екстракт од нане (познат и како пеперминт, кој помага косата побрзо да расте).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi