ВИЕ СТЕ ЧИСТИ, НО БАКТЕРИИТЕ СЕ МНОЖАТ: Има правило колку пати можете да го користите пешкирот пред да треба да се пере

10 февруари, 20240
578ac9733ead0ef3b4bcff3f075ffebf7a1158d8

Дали сте од оние луѓе кои го фрлаат пешкирот за перење по првата употреба или го користите неколку пати додека не почне да мириса?

Во суштина, јасно е дека не излегувате од туш кабината валкани, а бришењето со пешкир после туширање не го валка. Можеби има некои бактерии на кожата кои се лепат на него, но тие се занемарливи. Единствено важно е веднаш потоа да го закачите да се исуши, бидејќи ако остане згужван и влажен со денови, ќе се појави тој непријатен мирис.

Сепак, тоа не значи дека треба да го користите на неодредено време. Правилото е дека можете да го користите вашиот пешкир три до четири пати. После тоа, би било добро да го смените, бидејќи секогаш кога ќе се навлажни, бактериите на него добиваат идеална можност да се шират и да се размножат. По некое време пешкирот станува прилично валкан.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi