Генијален трик за блескаво огледало: Избришете ги дамките со оваа мешавина, ќе сјае со денови!

6 февруари, 20240
69876_ogledalo-shutterstock-2154168951_f (1)

Огледалата брзо се валкаат, а кога се валкани, не можете добро да се видите. Ако вашето огледало е повалкано отколку што би сакале, вашата рутина за чистење веројатно треба да се подобри. Иако не е потребно многу за огледалото повторно да изгледа чисто и сјајно, бара малку знаење и искуство, како и природна состојка што веројатно веќе ја имате во вашиот дом – бел оцет.

Едноставната мешавина од вода и алкохолен оцет ќе го одржува чисто долго време, а ќе ги отстрани трагите и дамките. Истурете 50:50 вода и оцет во шише со распрскувач. За најдобри резултати, користете крпа од микрофибер бидејќи е без влакненца.

Смесата испрскајте ја на огледалото или на крпа. Избегнувате кружни движења за да го исчистите огледалото. Наместо тоа, движете ја раката во форма „S“. Брзо избришете го огледалото од врвот до дното со цик-цак движења.

Откако ќе го избришете, погледнете го под агол од 45 степени за да бидете сигурни дека сите дамки и остатоци се отстранети. Со чиста крпа, повторно поминете преку огледалото со цик-цак движења. После тоа, вашето огледало ќе биде како ново.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi