Еве колку лесно може да ги исчистите радијаторите и парната полни со прашина: Овој трик го олеснува животот

10 февруари, 20240
1707562660-radiator-250558_1920-750x498

Радијаторите треба редовно да се чистат бидејќи прашината многу брзо се собира на празниот простор во нив, што потоа го загадува воздухот во просторијата секогаш кога радијаторите се загреваат. Ова создава лоша внатрешна клима и исто така може да влијае на здравјето. Исто така, „ребрата“ на радијаторот покриени со слој прашина не се загреваат со максимална ефикасност.

Зошто е важно да се исчистат радијаторите?

За да се осигурате дека радијаторот добро ја загрева просторијата, мора редовно да ги чистите грејачот и радијаторот. Имено, дури и мал слој прашина може значително да ја намали моќноста на топлината за дури 25 до 30 проценти. Секако, тоа може да се види подоцна на сметката за парно.

Сепак, валканиот радијатор не е лош само за паричникот. Греењето на валканиот радијатор ја расфрла прашината низ просторијата бидејќи се крева со топлиот воздух. За луѓето кои страдаат од алергии на домашна прашина, тоа е исклучително неповолна клима. Но, и кај луѓето кои не страдаат од алергии, прашината лошо делува на грлото и на носната слузница, која потоа е погодна почва за вируси, настинки и грип. Затоа е многу важно редовно да ги чистите радијаторите.

Надворешноста на радијаторот можете да ја чистите во текот на целата година. Меѓутоа, ако планирате темелно чистење на внатрешноста, тоа треба да го направите пред или по грејната сезона. Во текот на годината се акумулира голема количина прашина. Грејачот станува вистински колектор за прашина. Доволно е ако еднаш или двапати годишно темелно го чистите системот за греење внатре и надвор.

Панелските радијатори обично се покриени со решетка на врвот и таа лесно се вади. Понекогаш треба да ја одвртите на задната страна или на страната. Бидејќи решетката е обично многу долга и не се вклопува во мијалникот, најдобро е да ја исчистите под тушот во кадата. Нечистотијата обично може брзо да се отстрани со сапун или течност за перење и тенка крпа. Можете исто така да користите средства за чистење на маснотии за особено тврдоглава нечистотија. Нечистотијата во решетките најдобро се отстранува со четка.

Ако тоа не помогне, можете да ја исчистите прашината од радијаторот со правосмукалка. Истурете вода во радијаторот, која ќе ја исфрли прашината и нечистотијата во садовите што ги ставате под радијаторот. После тоа, влажните делови избришете ги со крпа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi