Знаете ли се за перењето фармерки? Можеби ги правите овие грешки

11 февруари, 20240
1707637338-zip-1268656_1920-750x444

Се чини дека секој ден ни кажуваат дека правиме голема грешка кога станува збор за чистење на вообичаени предмети – од нашите куќи до облеката. И сега се чини дека има уште една голема грешка при чистењето што сите ја правиме кога се во прашање нашите фармерки, или така тврди експерт за облека. Моник Леувенбург, директорка за технологија на производство во Marks & Spencer, ни кажа дека сите треба да ги переме фармерките што помалку, пренесува Mirror.

„Колку помалку ги перете фармерките, толку подобро ќе изгледаат, особено темно сините фармерки. Најдобро е да не ги сушите фармерките во машина за сушење, туку колку што е можно повеќе да ги сушите на жица за алишта. Не само што е подобро за вашите фармерки, туку користи и помалку енергија“, рече таа.

Овој совет го поддржуваат и експертите од Леви Штраус, кои тврдат дека фармерките треба да ги перете само еднаш на 10 носења, а доколку забележите дамка меѓу нив, едноставно отстранете ја со влажна крпа, стара четка за заби и благ сапун. Па, што треба да направите кога конечно ќе дојде време да ги измиете фармерките?

„Треба да ги перете фармерките превртени со закопчан патент и копчиња, препорачуваме да ги перете фармерките на 30 степени и да користите детергент за боја, секако секој пар е различен, затоа проверете ги упатствата за перење на етикетата на фармерките. Обидете се да не ги оставате фармерките влажни во машината за перење предолго по миењето. Подобро е веднаш да ги извадите и да ги протресете пред да ги ставите да се сушат,“ додала Моник.

Неодамна на интернет се појави трик кој ги советуваше луѓето да ги стават фармерките во замрзнувач меѓу миењето за да го продолжат својот животен век без перење, а ветуваше дека ќе ја убие секоја бактерија што може да се најде на нив, но експерт вели дека тоа не функционира така. Моник објаснува дека ова е еден од најголемите „митови“ кога се работи за нега на фармерки и дека всушност нема да помогне. „Замрзнувањето на фармерките е мит и не ги убива бактериите, не помага ништо и не е алтернатива за перење“, заклучи таа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi