Избегнувајте постелнина со вакви бои: Штетниците ја обожаваат и може да ви го загорчат животот

7 март, 20240

Креветните бубачки се веројатно инсектите од кои луѓето најмногу се плашат. Не само што е тешко да се ослободите од нив, туку можат да бидат неверојатно вешти да се кријат во текот на денот, а потоа да ви ја цицаат крвта навечер додека спиете.

Иако редовното проверување на постелнината е секогаш добра идеја, можеби ќе сакате да се придржувате и до постелнината со светла боја, бидејќи бубачките всушност претпочитаат темни бои, особено црна и црвена.

Креветните бубачки се мали, црвеникаво-кафени инсекти кои се хранат со човечка крв, но можат да ги каснат и вашите миленици. Тие се со големина колку семе од јаболко и имаат рамни тела во форма на овална форма, пишува House Digest.

Иако не е познато дека креветните бубачки пренесуваат болести, нивните каснувања можат да предизвикаат интензивно чешање и непријатност. Тие исто така можат да предизвикаат несоница и да доведат до анксиозност. Затоа, потребно е да бидете внимателни и да го направите вашиот дом што понегостопримлив за бубачки.

Во една студија каде што на креветските бубачки им беше даден избор на места за криење со различна боја, тие избраа црвена или црна боја, што укажува на нивната предност за потемни нијанси.

Креветни бубачки и темни бои

Истражувачите ги тестирале бубачките со тоа што ги ставиле во контејнери со шарени хартиени „засолништа“. По десет минути највеќе насобрале бубачки под црвено-црните „шатори“, додека помалку од нив ги избрале белите и жолтите.

Научниците шпекулираат дека тоа е затоа што бубачките, со своето црвено-кафено тело, лесно можат да се камуфлираат во црвено и црно и на тој начин беспрекорно да се спојат со околината. Овие бои потсетуваат на нивната добро нахранета состојба исполнета со крв и потенцијално им помагаат подобро да се сокријат.

Поради ова, на предаторите како што се пајаците и луѓето, исто така, може да им биде потешко. Дополнително, потемните бои како црната и црвената нудат безбедно засолниште далеку од суровиот сјај и потенцијалните закани. Како вистински ноќни суштества, креветските бубачки доминираат и се развиваат во мракот.

Бубачките првенствено ги привлекуваат луѓето, а бојата на вашата постелнина нема директно да влијае на нив и повеќе нема да ве напаѓаат доколку имате постелнина со одредена боја. Меѓутоа, доколку имате чаршафи со темна боја, поверојатно е дека ќе го изберат вашиот кревет како место за криење.

Каде често се кријат бубачките?

Колку подолго се кријат во креветот и продолжуваат да се размножуваат, толку проблемот може да стане поголем. Исто така, имајте на ум дека иако посветлите нијанси како белата и жолтата можеби се помалку привлечни за криење, тоа не гарантира дека креветските бубачки нема да најдат други места кои обезбедуваат соодветна камуфлажа.

Креветните бубачки често се кријат во каучи, столови, зад тапети, па дури и може да се сокријат на неочекувани места што можеби ќе заборавите да ги проверите, како што се електрични приклучоци.

Превенцијата е секогаш најдобриот избор, затоа редовно вакуумирајте ги теписите и мебелот и запечатувајте ги пукнатините. Избегнувајте користење на користени душеци и мебел. Дополнително, намалете го нередот во вашиот дом, бидете внимателни кога користите заеднички перални и проверувајте ги хотелските соби додека патувате.

Исто така, треба да го оставите багажот и чантите надвор или на рамно, нетапацирано столче кога ќе се вратите дома, а потоа веднаш да ја измиете облеката. Ако се сомневате дека има наезда на бубачки, една од првите работи што треба да направите е да ја потврдите и веднаш да го третирате вашиот дом и да повикате професионална компанија за контрола на штетници и дезинсекција.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi