Имате проблеми со жолти дамки од пот на вашата облека? Еве како да ги отстраните

30 април, 20240
Screenshot_6

Кога потта се меша со траги од дезодоранс или детергент за перење, може да се појават жолти дамки на облеката.

 

 

 

Добрата вест е што можете лесно да ги отстраните. За да се ослободите од жолтите дамки од вашата омилена облека ќе ви требаат неколку состојки:

 

  • 250 мл бел оцет
  • 500 мл топла вода
  • 120 гр сода бикарбона
  • една лажица сол
  • една лажица водород пероксид (може да се купи во аптека)

 

Во пластичен леген измешајте го белиот оцет и топла вода, па натопете ја облеката во растворот 20 минути. Во друг сад измешајте ги содата бикарбона, солта и водород пероксидот додека не се формира смеса слична на паста.

 

Извадете ја облеката од оцетот и водата, исцедете ја внимателно и со крпа нанесете ја пастата на дамката, пероксидот ќе ја избледи, а солта и содата целосно ќе ја исчистат дамката. Оставете ја пастата 20 минути, а потоа исперете ја облеката во машина и оставете ја да се исуши.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi