ИСТУРИВТЕ КАФЕ НА ОМИЛЕНАТА КОШУЛА – И СЕГА ШТО? Никако немојте веднаш да ја перете, прво направете го ова

9 февруари, 20240
sfsfdsdfs

Често се случува омилениот пијалок, кафето, случајно да ни заврши на облеката. Најлошо е кога на вашата бела и светла гардероба ќе остане дамка од кафе.

Некои веднаш ќе побрзаат да ја исчистат со вода или влажно марамче и на тој начин ќе направат уште поголема дамка. Без разлика дали се работи за маица, кошула или покривка за маса, еве како најдобро да ги отстраните дамките од кафе.

Се што ви треба се неколку состојки:

Хартиена крпа
подлабок сад
100 мл алкохолен оцет
топла вода
1 лажичка детергент за садови
стара четка за заби

Прво, нежно натапкајте ја дамката со хартиена крпа за да го впие вишокот течност. Потоа истурете топла вода во длабок сад, а потоа натопете ја ткаенината. Потоа додадете алкохолен оцет и малку детергент. Кога сето тоа добро ќе го измешате и ќе го оставите да отстои половина час, исчистете ја дамката со стара четка за заби. И на крај, ставете го парчето облека во машината за перење и измијте се како и обично.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi