Како да се ослободите од маснотијата БЕЗ ДА ГО ЗАПУШИТЕ ОДВОДОТ?

15 февруари, 20240
346831_masnasudoperashutterstock-1651021456-1_ff

Малкумина од нас навистина уживаат во чистењето, иако тоа навистина ни е секојдневие (освен ако не спаѓате во онаа група на луѓе кои се ослободуваат од стресот со чистење, па така уживаат).

Сепак, тоа е работа која не можеме да ја избегнеме, а некои работи се особено непријатни за чистење, особено кога станува збор за тврдоглави или мрсни…

Ова особено се однесува на мастите. Кога пржиме храна за појадок, ручек и вечера, а тоа го правиме во топла маснотија, секогаш завршуваме со неред во тавата и, на крајот, со вишок маснотии.

Често го правиме тоа на наједноставен можен начин: го истураме во мијалникот. Сепак, тоа не е најдоброто решение.

Не само што оставаме зад себе мрсен мијалник, истурањето масло или маснотии низ одводот обично резултира со затнат мијалник. Маслото и маснотиите се згуснуваат во цевките, собираат друга храна, предизвикуваат непријатни мириси во кујната, блокади… Можеби е најбрзата процедура, но долгорочно ни е доста штетна. Ниту истурањето во корпа за отпадоци дефинитивно не е решение!

Ова е многу корисен совет кој ниту предизвикува неред во мијалникот, ниту во корпата за отпадоци.

За почеток, потребна ви е алуминиумска фолија.

Ставете ја алуминиумската фолија во одводот во мијалникот или на друго место кое повеќе ви одговара, а потоа маснотијата од тавата истурете ја во фолијата и оставете ја малку да се излади. Кога ќе се стврдне, едноставно завиткајте ја фолијата.

Што се однесува до маслото, тоа нема да се стврдне, но сепак можете да го „завиткате“ маслото во фолија, важно е само парчето да е доволно големо за да се стутка без да истури ништо. Покрај тоа, важно е да се почека да се олади.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi