Најопасното невреме со град во забележана историја: Од небото паѓале парчиња со големина на топки за куглање

27 мај, 20240
image_2024-05-27_061929515

Град е најголемиот вид на цврсти врнежи што доаѓаат од атмосферата – обично се појавуваат како резултат на силни грмотевици во високо развиени кумулонимбусни облаци во форма на поединечни или заглавени ледени блокови.

Овие ледени грутки обично имаат дијаметар меѓу 5 и 50 милиметри, а во екстремни ситуации и многу поголеми димензии – и на тој начин можат да ги уништат посевите на земјоделското земјиште, возилата, градежните објекти, но и да ги загрозат животите на луѓето.

На 14 април 1986 година, парчиња мраз со големина на грејпфрут – од кои некои тежеа и до 1 килограм, паднаа на Гопалгањ во Бангладеш и предизвикаа смрт на 92 лица. Се смета за една од најопасните олуи со град во модерната историја.

Леден град со дијаметар од 20 сантиметри

Истиот ден во 1999 година, Сиднеј, Австралија доживеа една од најголемите градски врнежи во својата историја – 20.000 станбени и деловни згради, 40.000 возила и 25 авиони беа уништени на аеродромот во Сиднеј.

Едно лице загина, а штетата се проценува на 1,7 милијарди австралиски долари. Најголемото парче мраз пронајдено што паднало на Сиднеј имало дијаметар од 9,5 сантиметри.

Едно од најголемите забележани парчиња мраз во историјата паднало во градот Вивијан, Јужна Дакота на 23 јули 2010 година. За време на невремето било пронајдено парче со големина на топче за куглање кое било со дијаметар од 20 сантиметри и тешко 0,88 килограми.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma