Нема да ве допрат: Еве како да ги избркате комарците од домот и градината со помош на миризливи билки

15 април, 20240
32137_shutterstock-1777320098_f

Најважно за да се заштитите од комарци е целосно да ја отстраните целата застоена вода што ве опкружува, без разлика дали станува збор за шише со вода што капе од климата, бара од климата, вода во сад за цвеќе или барички од дожд. Само 10 милилитри вода се доволни за да се размножат комарците во ваша близина.

Детските играчки кои можат да собираат вода се исто така потенцијално место за размножување на женските комарци. Дополнително, неопходно е да се провери истекувањето од славината за да се спречи роеви од комарци.

Сувиот талог од кафе успешно ќе ги избрка комарците од куќата и отворените прозорците. Откако ќе се напиете црно кафе, исушениот остаток треба да го ставите на алуминиумска фолија. Исушениот талог од црно кафе земете го пред куќата или прозорецот, во зависност од тоа каде сакате да ги одвратите комарците и запалете го додека не почне да чади. Комарците бегаат од овој мирис, а не е штетен по здравјето на децата и возрасните.

Мешавина од вода и лук е подеднакво ефикасна во борбата против комарците. Добро изгмечете 5 главици кромид, па ставете ги во литар зовриена вода и оставете ги да се варат на тивок оган малку, не подолго од половина час. Откако смесата ќе се излади, добро натопете памучна крпа во оваа течност и оставете ја на прозорецот или вратата на влезот од куќата или под масата во градината каде што седите. Со оваа течност можете да ги исчистите и подовите на терасата или да го избришете надворешниот праг на прозорецот за да ги одвратите комарците.

Оваа течност можете да ја истурите и во шише со распрскувач и да ја испрскате просторијата од која сакате да ги избркате комарците. Прозорските мрежи се најдобриот начин да ги спречите комарците да влезат во куќата, но миризлива грмушка од лаванда на терасата, под прозорецот или во дворот е идеална да ги избрка од домот. Само засадете ја грмушката на ова отпорно медитеранско растение под прозорецот и ќе го намалите влезот на комарци бидејќи мирисот на ова растение не го сакаат комарците.

Како функционира бозелот

Бозел е диво растение кое можете да го најдете на речиси секој пазар, а успешно ги штити и ги одвраќа комарците. Ставете гранчиња бозел во собата, а мирисот треба да ги растера комарците. Но, поради силниот мирис, би било добро да не ги ставате гранчињата во спалната соба додека спиете во неа.

Маточина или домашно нане

Припаѓа на семејството нане и е позната и како пчелина трева, маточина. Може да го одгледуваат и оние кои не се добри во градинарството. Маточината е многу издржливо растение, се спротивставува на сушата и расте дури и во сенка. Засадете го ова растение во саксии на прозорецот или терасата или размножете го низ дворот и ќе спречи да се наполнат и размножуваат комарци во ваша близина.

Мешавина од масло, шампон и оцет

Ова е рецепт кој треба веднаш да ги избрка комарците од вашиот дом. Измешајте го обичното масло што го користите во кујната со еднакви количини шампон и оцет. Добро измешајте додека не стане пенесто. Истурете го во сад и оставете го отворено во собата. Оваа смеса нема силен мирис, па нема да ја почувствувате ниту вие, а мирисот нема да биде многу привлечен за комарците.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *