Не треба многу мака и рибање за чисти решетки во рерната – само испробајте го овој одличен трик

11 јуни, 20240
1696684874-pexels-liliana-drew-9462323-750x485

Решетките на рерната често се валкаат и имаат тврдоглави дамки од изгорената храна. Иако многумина открија различни трикови за чистење, секој ден се пробуваат други производи за да се најде најдобриот начин.

Објавувајќи во популарната Фејсбук група Mums Who Clean, неколку жени раскажаа како додаваат прашок за перење во купка со топла вода за да ги исчистат нивните решетки, тврдејќи дека лесно ја отстранува храната и нечистотијата.

Сè што треба да направите е да ставите крпа во кадата за да спречите гребнатини и да ги поставите решетките од рерната на неа.

Потоа наполнете ја кадата со вода, така што решетката е целосно натопена. Во сад измешајте уште малку вода и околу три лажици прашок за перење и додадете го во купката. Оставете ги да отстојат преку ноќ, а потоа исплакнете и исушете.

Многумина беа воодушевени од овој едноставен трик за чистење и открија дека овој трик е навистина ефикасен, додека други советуваа да се додаде малку сода бикарбона во водата за уште подобри резултати.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma