Облека која не треба да ја перете во машина: Може да се оштети или да го загуби обликот

8 февруари, 20240
230ade2a452eb487d76734d830db2c90f9c5ab22

Има некои парчиња облека кои никогаш не треба да ги ставате во машина за перење бидејќи само ќе ги оштетите нив и вашиот скап апарат.

Градниците се на прво место затоа што жиците може да го оштетат барабанот, а затворачите може да ја искинат облеката што се пере заедно со градниците. Исто така, градникот може да се оштети и подобро е да го измиете на рака.

Краватите не треба да се перат во машина за перење, бидејќи повеќето од нив се направени од нежни материјали, па може да ја изгубат формата или да извалкаат друга облека при брзо перење.

Закопчајте ги панталоните, кошулите и другите предмети пред да ги ставите во машината за перење, бидејќи копчињата може да се заглават во машината за перење и да ја оштетат облеката за време на перењето. Што се однесува до облеката со украсни парчиња како светки, мониста и штрас, немојте да ја перете во машина за перење, туку перете ја на рака за да не се заглави или оштети машината за перење.

Повеќето предмети од свила бараат хемиско чистење или нежно миење на рацете поради високите температури и предењето што може да ја уништи деликатната ткаенина. Свилената облека може да се кине или да ја изгуби формата и најдобро е да се пере на рака.

Има и текстилни кеси за алишта кои се чувствителни на перење во машина за перење, но пред да го ставите омилениот градник или маица со светки во него, проверете на декларацијата од што ја штити ткаенината или консултирајте се со експерт.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi