Овој пијалок може да предизвика дехидрација по големи жештини, а едно нешто ќе ве изненади

17 мај, 20240

За време на високи температури и топлотни бранови треба да пиете најмалку три литри течност дневно. Сепак, не сите пијалоци се корисни во топли периоди.

Научниците дури сметаат дека два вида пијалоци, популарни кај многу луѓе во секојдневниот живот, се критични кога се во прашање високите температури. Станува збор за кафе и чај. Без разлика дали се топли како и обично или како освежителен ладен чај или ладно кафе, овие пијалоци сепак дехидрираат, велат експертите.

Според BestLife, и двата се сметаат за таканаречени диуретици, што значи дека имаат диуретично дејство и ја исфрлаат водата од телото. Она што може да биде добро за поддршка на функцијата на бубрезите може да стане проблем за време на летните горештини.

Додека кофеинот во кафето предизвикува дехидрација, билките во некои чаеви имаат слични својства. Според научниците од клиниката Mayo, ова се однесува, на пример, за ѓумбир, глуварче, хибискус и смрека.

Она што исто така треба да знаете е дека треба да бидете особено внимателни кога пиете премногу алкохол. Ако пиете премногу од него на високи температури, лесно можете да преминете во тешка фаза на дехидрација.

Симптоми на дехидрација:

Жед
Сува уста и сув јазик
Главоболка
Проблеми со концентрацијата
Замор
Чувство на слабост
Вртоглавица

Доколку ги забележите овие симптоми, веднаш треба да пиете многу течности. На долг рок, може да се појават дополнителни и посериозни знаци на дехидрација. Тие вклучуваат испукани усни, промена на бојата на урината и сува кожа со чешање.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma