Се шири непријатен мирис додека чистите со правосмукалката? Ставете го ова во апаратот и домот прекрасно ќе ви мириса

16 февруари, 20240
75804_shutterstock-1377232685_f

Правосмукалката е веројатно најкористениот апарат за домаќинство. Без него, речиси е невозможно да се замисли секојдневно чистење и одржување на домот чист, уреден и миризлив. Меѓутоа, токму поради тоа што се користи толку често, тој е извор на нечистотии и непријатни мириси. Признајте, колку пати сте ја исчистиле нечистотијата од подот, додека од уредот доаѓа неподносливо непријатна миризба?

Затоа е потребно редовно да се одржува и да се менуваат кесите веднаш штом се полни. Во спротивно, уредот може да биде преоптоварен, што може да му го скрати животниот век. Ако од правосмукалката продолжуваат да се шират непријатни мириси дури и по замена на кесата, обидете се да го решите со еден брз трик.

Ставете неколку капки есенцијално масло од чајно дрво на едното памучно топче или подлога, а на друго додадете неколку капки есенцијално масло од цитрус и ставете го во кесата на правосмукалката – ќе ви биде полесно едноставно да ги вакумирате. Маслото од чајно дрво, моќно природно средство кое ја дезинфицира околината, ги уништува вирусите и има антибактериско дејство, ќе ги неутрализира непријатните мириси, додека цитрусот ќе обезбеди свеж мирис.

Иако есенцијалните масла не се евтини, имајте на ум дека користите само неколку капки што значи дека ќе ви траат долго. Сепак, постои уште едно решение, производ наменет за сушари за облека, кој може да ги неутрализира непријатните мириси во правосмукалката. Станува збор за марамчиња кои служат наместо омекнувач, а најчесто се користат при сушење алишта. Марамчињата може да обезбедат пријатен мирис во правосмукалката до десет дена.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi