Трикови за ЧИСТЕЊЕ: Со овие техники вашите БЕЛИ ПАТИКИ секогаш ќе изгледаат како нови!

18 февруари, 20240
Screenshot_11

Овој период од годината не може да помине без уникатните бели патики

 

 

Ова се совети за чистење кои ќе ви помогнат секогаш да изгледаат како нови.

 

Совет број еден:

 

Многу е важно за кој модел на патики станува збор, па ако зборуваме за култните старки (Convers), тогаш сѐ што треба да направиме е да нанесеме малку сапун на четката за заби и кружни движења да триеме додека не исчезне нечистотијата.

 

Совет број два:

 

Растворете сода бикарбона во млака вода и тријте ја со кружни движења, а потоа оставете ја содата да отстои најмалку десет минути, а потоа исплакнете.

 

Совет број три:

 

Ако имате кожени патики, најдобро би било млекото за тело да го користите и со четка или крпа. Никогаш не користете грубо сунѓерче кога станува збор за овој тип на патики.

 

Колку и да се валкани патиките, избегнувајте да ги перете во машина за перење. Експертите велат дека ова е најголемата грешка што ја прават луѓето, бидејќи ѓонот лесно може да се откачи.

 

Совет број четири:

 

Направете паста за чистење од сода бикарбона, вода и оцет. Истурете во еднакви количини, но внимавајте да има доволно сода за да се згусне пастата. Користете стара четка за заби и исчистете со неа доколку е потребно. Кога ќе завршите, задолжително исплакнете со топла вода и оставете да се исуши.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi