ТРИК ЗА ПЕРЕЊЕ ЗАВЕСИ: По перењето задолжително направете ја оваа работа

10 јуни, 20240
f1c9117ae960a4d9d52a6f3f534ffdede85c3711

Еден од незаменливите делови на ентериерот секако се завесите, без разлика дали се на стаклени површини како заштита од сонце или како украс.

Завесите и даваат на собата пријатна атмосфера и штитат од љубопитните погледи на минувачите. Тие се направени од различни материјали. Природните материјали се поскапи и поубави, но тешко се одржуваат. Некои воопшто не се перат во машина, па мора да се исчистат на хемиско чистење или се ужасно тешки за пеглање (на пример, ленени завеси), додека завесите од вештачки влакна се поевтини, лесни за одржување (лесни за перење и обично не треба да се се пеглаат).

За жал, без оглед на материјалот од кој се направени, на нив брзо се таложи прашина и други нечистотии, а пеглањето е вистинска болка. Сепак, постои начин да си го олесните животот. Популарен козметички производ може да ви помогне и овде.

Овој паметен трик не само што ќе направи да изгледаат одлично, туку и малку ќе го намали таложењето прашина врз нив.

Многу сопственици тврдат дека малку лак за коса помага да се одржат чисти завесите и завесите. Едноставно испрскајте ги завесите со лак за да спречите прав да се залепи на нив во иднина. Но, погрижете се да нанесувате лак само на нови или свежо измиени завеси – инаку процесот може да предизвика лепење на постоечката нечистотија. Но, тоа не е се.

Откако ќе ги извадите завесите од машината за перење, најдобро е веднаш да ги закачите за да ги исправите, пред да се исушат. Пеглањето тогаш е често непотребно. Ако додадете малку лак на завесите, тоа ќе ја направи ткаенината цврста и на крајот ќе ја измазне секоја нерамномерност.

Само внимавајте да не претерате со количината на лак за коса. Потребно е само малку попрскување.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma