Три златни правила за жени над 50 години: Придржувајте се до нив и килограмите ќе се стопат!

21 март, 20240
81561_shutterstock-2160540349_f

Како што старееме, се препорачува да јадете подобро и да се грижите да внесете добри и хранливи работи во вашето тело. Здравствениот тренер Жак Гарисон издвои три правила кои треба да ги знаат жените над 50 години кои сакаат да се ослободат од несакани килограми. Гарисон објасни што треба да вклучат повеќе во нивната исхрана и што треба да елиминираат или намалат.

Не двоумете се да јадете многу овошје и зеленчук

Гарисон објасни дека не постои ситуација во која можете да прејадувате со овошје и зеленчук во форма на сложени јаглехидрати. „Тие се многу хранливи и ќе помогнат да се намали воспалението“, објасни таа, според Експрес.

Додадете висококвалитетни протеини во вашата исхрана

За да изгубите тежина по 50-тата година, треба да внесувате доволно протеини во вашата исхрана, вели Гарисон. Таа објасни дека протеинот е „клучен за растот и поправката на клетките. Зборувам за пастеризирани јајца, пастеризирано пилешко, говедско месо кое се храни на пасишта и риба фатена од диво, особено помали риби или масни риби како лосос“.

Избегнувајте рафинирани јаглехидрати и шеќер

Тренерот препорачува да го намалите внесот на рафинирани јаглехидрати и шеќер или целосно да ги исфрлите од вашата исхрана. „Постојат некои одговорни начини на кои можете да се лекувате повремено, особено ако тоа е поздраво задоволство. На пример, на крајот од оброкот или со некои протеини и здрави масти“, објаснува таа, пренесува Express.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi