Category: Прашалник

10. Wadi Halfa-Sudan: Најтопол месец  во овој град е јуни и температурите достигнуваат до 52.78 Целзиусови степени. 9. Agha Jari-Iran: Температурите во овој град се 53.33 Целзиусови степени, а најтопол месец е јули. 8. Ahwaz-Iran: Овој град има температури до 53.50 Целзиусови степени  а најтопол месец е август. 7. Tirat Tavi-Israel: Температурата во овој град  […]

10. TWA FLIGHT CENTER, John F. Kennedy Airport, Queens, New York, US Овој тотално интересен аеродром кој потсетува на цртан филм сигурно сте го виделе во филмот фати ме ако можеш и е направен од Еро Сариен.  9.  Wiblingen Abbey Library, Ulm, Badem-Wurttemberg Province, Germany Ова е неописливо убаво. Кога ќе го видите нема да […]

Животните се многу интересни, секој ден учиме нешто ново за нив. Ова се неколку интересни факти што можеби не сте ги знаеле. 10. Крокодилите јадат карпи 9. Млекото на китот е со 50% масти 8. Птиците ги разликуваат местата 7. Дабарите во зима имаат подолги денови 6. Мол-стаорците не се слепи 5. Малите пиленца се […]

Ова е листа на најсмртоносните животни во светот. Некои од нив живеат во вода или на земјата. Погледнете ги животните кои убиваат по милјони жртви годиишно, особено бројот еден. 10. Poison Dart Frog Секоја жаба произведува отров за да убие 10 и повеќе луѓе, но ако се во заробеништво тие не лачат отров, за чудо. […]

Мажите почнале да носат вратоврски од 17 век, и со тек на време се усовршувале на некој начин. Има најразлични дизајни на вратоврски и се носат потенки подебели, пократки или подолги се во зависност како налага модата, но и од самиот стил на мажите. Ние тука ги имаме најинтересните и најчудните вратоврски. 10. Крстозбор вратоврска […]

Растенијата се најубавите нешта на земјата. Тие знаат да не смират и не служат само како украс, тие го прочистуваат воздухот во просторијата или надвор од неа. Еве некои необични и чудни но сепак кул растенија 10. Aloe Plant За алое растенијата и не треба некоја посебна грижа во градината, а сепак ке ви дадат […]

1. Beluga Caviar Овој кавиар е најскапата храна во светот, достигнува цена и до 5.000 долари за килограм. 2.  Saffron Овој зачин е скап во зависност од сезоната, достигнува цена и до 2.000 долари за килограм. 3.  White Truffles Тартуфите се подземни грутки и се познати по високите цени. Имаат мирис сличен на пржен орев, […]

Холивуд е познат по тоа да има различни личности со различни професии, пред да бидат она што се. Но денес ќе ги видиме оние што биле порноѕвезди и се прославиле со тоа на некој начин, а можеби и одпосле се дознало.. Еве ја листата 10. Sasha Grey 9. Katie Morgan 8. Sibel Kekilli 7. Veronica […]

Сите би сакале да живеат подолго. Има многу аргументи што им се спротивставуваат на тие дека можат да живеат подолго, ако внимаваат на себе ако не пијат не пушат не јадат благо и сл, но тоа да го оставиме на страна секој се грижи за себе. Ова е листа на луѓе што живееле над  100 […]

Какаото е многу познато семе во светот. Тоа главно се користи за правење чоколадо и во некои Месоамерикански храни.  Какаото има долга историја и се верува дека потекнува од 1500 п.н.е. во Централна Америка. Со текот на годините, чоколадите станаа познати во културата и во светот се конзумираат многу чоколади и затоа неговото поризвотство се […]

Постојат многу видови на птици. Некои живеат само во тропски шуми, некои на суви места, некои  само на југ, некои се преселуваат те таму те ваму итн. Но сепак нивната е убавина е посебна, секоја птица е убава на свој начин, па дури и грабливите птици.. Ние за сега ви ги претставуваме 10-те уникатни птици […]

10. Tarsier Ова животинче е мало колку верверица и е ноќен примат. Го има во дождливите шуми во југоисточна Азија. Се храни со гуштери и инсекти и е познат по тоа што може да фати птица во средина на летот. Неговата глава се врти и до 18 степени. 9. Chameleon Тие се познати по тоа […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi