20 октомври, 2017

Радио

Швајцарски тарт со шунка и кашкавал

14 ноември, 2011, Нема коментари
Потребни состојки: 300 гр. брашно 100 гр. путер 150 мл. вода 20 гр. путер 150 гр. шунка 1 главица кромид 200 гр. домати 200 гр. кашкавал 1 јајце 250 мл. млеко 10 гр. брашно...

Песто

13 ноември, 2011, Нема коментари
Состојки: 1/4 чаша борови јатки (за замена може и некое друго јаткасто овошје, на пр.Ореви) 1 чешне лук 3 чаши свеж босилек 1/4 чаша рендан пармезан 1 лажица сок од лимон 1/4 чаша маслиново...

Плазма торта со вишни

12 ноември, 2011, Нема коментари
Состојки: 500мл слатка павлака 300мл шлаг пена 1 кисела павлака 200г класични плазма бисквити 0,5кг вишни 0,5л млеко 1 ред чоколадо за готвење Подготовкa: Изматете ја слатката павлака. Изматете и 200 грама шлаг со...

Пржено пилешко во масло од кикиритки

12 ноември, 2011, Нема коментари
Состојки: 12 делови од кокошка (најубаво да се користат карабатаци и батаци) 1 литар јогурт 1/2 главица кромид, ситно исечен 2 чешниња лук , згмечени и излупени 2 листа од ловор 4 лажички црвена...

Стоплете се со вкусно топло чоколадо

11 ноември, 2011, Нема коментари
Потребни состојки 250 мл. млеко 1 лажица какао 25 гр. млечно чоколадо 1 лажица шеќер 2 лажици вода Малку ванила Припрема: Во тенџере на оган загрејте го какаото, шеќерот, водата и чоколадото. Оставете чоколадото...

Равиоли со сирење и сос од домати и артичоки

11 ноември, 2011, Нема коментари
Потребни состојки: 2 пакувања равиоли со сирење 100 гр. маринирани артичоки 1 главица кромид 3 чешниња лук 4 големи домати 2 лажици пармезан Сол и црн пипер Масло за јадење Припрема: Во тенџере на...

Крцкави крошнички со портокал и јагоди

10 ноември, 2011, Нема коментари
Потребни состојки: 10 обични тарт колачи 100 гр. бисквити 2 портокали 50 гр. кафеав шеќер 50 гр. јаворов сируп 100 гр. бадеми Шлаг пена 10 големи јагоди Припрема: Измешајте ги ренданата кора и сокот...

Супа од тиква и јаболки

10 ноември, 2011, Нема коментари
Потребни состојки: 1 главица кромид 1 мала тиква исчистена од семки 2 јаболки 4 моркови 1 коцка за супа ½ лажица цимет Сол Масло за јадење Припрема: Исчистете ја тиквата и исецкајте ја на...

Лесни чоколадни колачиња со суво овошје

9 ноември, 2011, Нема коментари
Потребни состојки 500 гр. крекери или кекси во форма на круг 200 гр. чоколадо за горвење 50 гр. сушена брусница 50 гр. сушен ананас Подготовка: Растопете го чоколадото на пареа, па оставете го малку...

Кошнички од мисиркино месо и зеленчук

9 ноември, 2011, Нема коментари
Потребни состојки: 10 големи листови марула 50 гр. ориз 300 гр. мисиркино месо 1 китка ситно сецкан магдонос 1 кромид ½ лажичка босилек ½ лажичка нане 100 гр. варена пченка Масло за јадење Сол...

Тостови со топено чоколадо

8 ноември, 2011, Нема коментари
Потребни состојки: 80 мл. млеко 100 гр. чоколадо за готвење 40 гр. путер 3 лажици чоколадни трошки 50 гр. сецкани лешници 10 парчиња леб за тост Припрема: Во тенџере на оган ставете го млекото...

Крцкави компири со зачинет сос од домати

8 ноември, 2011, Нема коментари
Потребни состојки: 1,5 килограми компир 6 чешниња лук 4 домати ½ лажичка чили ½ лажичка сол ½ лажичка мелена црвена пиперка ½ лажичка оригано ¼ лажичка црн пипер Масло за јадење Припрема: Испечете ги...

Домашен чоколаден пудинг

7 ноември, 2011, Нема коментари
Потребни состојки: 700 мл. млеко 70 гр. какао во прав 70 гр. шеќер 70 гр. путер 70. гр. брашно 2 лажици бадемово масло Неколку излупени бадеми Припрема: Во тенџере измешајте ги брашното, какаото и...
Почетна // Категорија "Рецепти" (Page 183)
Горе