27 февруари, 2017

Радио

Сос од јогурт, сирење и зачини

10 јуни, 2014, Нема коментари
Состојки • 0,5 литар јогурт • 2 мали лажици свежи тревки и зачини: боси­лек, ори­гано, мајо­ран, мај­чина душица, маг­до­нос, рузма­рин, или ½ мала лажица црн или бел бибер, кори­јан­дер или чили во прав Подготовка Под­го­твете...

Помфрит со пржен кромид

10 јуни, 2014, Нема коментари
Состојки ● 3 гла­вици кро­мид ● 2/3 шолја јабо­лков оцет ● 1 голема лажица шеќер ● 5 пого­леми компири ● сол ● масло за пржење Подготовка Чекор 1: загрејте ја рер­ната на 180 сте­пени....

Red Velvet: Чоко­ладна торта со темно црвена боја

9 јуни, 2014, Нема коментари
Состојки за торта • 230 гр путер • 2 јајца • 375 гр шеќер • 1 мала лажица какао во прав • 60 мл црвена пре­хран­бена боја • 235 гр тесто за колачи и...

Јуфки со павлака и сирење

9 јуни, 2014, Нема коментари
Состојки • 50 гр путер • 200 гр кисела павлака • 2 кг јуфки • 2 јајца • 250 гр кра­вјо сирење Подготовка Јуф­ките се варат во солена вода, потоа се про­це­ду­ваат и се...

Нутела чизкејк

8 јуни, 2014, Нема коментари
Состојки за тесто • 12 „Орео“ кола­чиња (или слични на нив) • 3 големи лажици путер, сто­пен за фил • 250 гр крем сирење • 2/3 шолја „Нутела“ • 1 мала лажица екстракт од...

Карамел колачи со јаболка

8 јуни, 2014, Нема коментари
Состојки • 300 бисквити • 1 кг јабо­лка • 500 гр шеќер • 100 гр мар­га­рин • 100 мл вода • мелени оревчиња Подготовка Излу­пете и изрен­дајте ги јабо­лката. Дода­дете им 2 големи лажици...

Колач од вишни

7 јуни, 2014, Нема коментари
Состојки: • 5 јајца • 7 големи лажици шеќер • 5 големи лажици бра­шно • пра­шок за пециво • 2 големи лажици млеко • 1 пудинг од ванила • 200 гр вишни • ½...

Пилешко со кари

7 јуни, 2014, Нема коментари
Состојки: • масло • 1 кро­мид, ситно сеч­кан • 2 големи лажици кари паста • 4 домати, сеч­кани • 4 пар­чиња пиле­шки стек • 100 гр млад спа­наќ • 4 големи лажици јогурт •...

Печени макарони со јогурт

6 јуни, 2014, Нема коментари
Состојки: малку   сол 2 лажици маслиново масло 400 грама макарони 3   Јајца 1000 милилитри Јогурт Подготвка: Помешајте ги јогуртот, јајцата, солта и сировите макарони. Со масло подмачкајте едно тавче и истурете ја...

Леден крем со јаболка

6 јуни, 2014, Нема коментари
Состојки:   150 грама шеќер 50 грама цреши малку   сол 1 лажица мед 1   Кора од лимон 2   Белки 5   Јаболка Подготовка: Јаболката се лупат, се сечат на коцкички и...

Печени компири со кашкавал и шунка

5 јуни, 2014, Нема коментари
Состојки 150 гр. кашкавал 150 гр. шунка ѓумбир по желба црн бибер мелен 10 компири не лупени маслиново масло доматно пире по желба лук по желба нане копар чубрица оригано Упатство Се сечат компирите...

Нутела лава колачи

5 јуни, 2014, Нема коментари
Состојки 100 гр. путер 200 гр. шеќер 2 јајца 1 лажичка ванила екстракт 30 гр. какао 60 гр. брашно прстофат сол 1/4 лажичка прашок за пециво 16 лажички нутела   Намачкајте со малку масло...

Летна фритата

4 јуни, 2014, Нема коментари
Состојки 40 гр. кашкавал рендан 1 лажица магдонос ситно сецкан 1/4 лажичка бибер 1/2 лажичка сол 200 гр. тиквичка сецкана 60 гр. путер 6 јајца 3 печурки сецкани 2 пиперки жолта и црвена, сецкани...
Почетна // Категорија "Рецепти" (Page 63)
Горе