27 февруари, 2017

Радио

Продолжен притворот на Јован Вранишковски во Бугарија

17 ноември, 2010, Нема коментари
Продолжен е рокот на задржување на архиепископот Охридски и Митрополит Скопски Јован на 72 часа, пишува на интернет страницата на т.н. Православна Охридска Архиепископија. Јован Вранишковски беше уапсен на граничниот премин Калотина на границата...

Папуљас: Вратата на НАТО ќе остане затворена за Скопје

17 ноември, 2010, Нема коментари
“Вратата на НАТО ќе остане затворена, а процесот на интеграција во Европската унија замрзнат се додека Скопје инсистира на бескомпромисниот став во однос на прашањето за името“, изјавил синока во Софија, претседателот на Грција,...

Прв случај на колера на Флорида

17 ноември, 2010, Нема коментари
Локалните власти потврдиле дека една жена која живее на Флорида е заболена од колера, и дека уште неколку лица се испитуваат кои ги имаат симптомите слични на болеста, но кај нив сеуште не е...

Тајната на Фирерот: летечки чинии. Дали Хитлер планирал да ги нападе Лондон и Њујорк со НЛО?

17 ноември, 2010, Нема коментари
Како што армиијата на Хитлер почнала полека да се распаѓа на фронтовите низ Сталин град и Северна Африка, тој започнал да бара од своите научници начини како да се создаде победничко супер оружје за...

ВИДЕО:Тригодишно девојче извлечено без повреди по пад во бунар

17 ноември, 2010, Нема коментари
Тригодишната Ванеса Мамани од Флоренцио Вареле во близина на Буенос Аирес паднала во бунар длабок 23 метри и цели шест часа чекала некој да ја спаси. Откако спасувачката екипа ја извлекле на површината, во...

Во Хонг Конг прв случај на птичји грип по 2003-та

17 ноември, 2010, Нема коментари
Педесет и деветгодишна жена од Хонг Конг е во болница во тешка здравствена состојба поради птичји грип. Ова е прв случај на птичји грип што е дијагностициран по 2003-та година. Жената се разболела по...

Нема Фејсбук за америкснките војници

17 ноември, 2010, Нема коментари
Американското воено воздухопловство ги предупредиле своите војници да не користат Фејсбук и други социјални мрежи поради опасноста не сакајќи да ги откријат своите позиции. Предупредувањето било уапсено на командниот кадар и поставено на интернет...

На туристите во Холандија им се забранува уживање во лесни дроги

17 ноември, 2010, Нема коментари
Холандската влада има намера на туристите да им забрани да купуваат канабис во кафулињата каде оваа дрога легално се продава. Владата има особено либерален став за лесните дроги, а во кафулињата се многу популарни...

Доминикана: Прв случај на колера

16 ноември, 2010, Нема коментари
Прв случај на колара пријавила Доминиканската Република. Заболениот бил доселник од Хаити, кој неодамна се вратил од таму, информирал доминиканскиот министер за здравство Баутиста Рохас. 32- годишниот болен, со занимање градежен работник бил ставен...

Ве мачеа, еве милион фунти за да не се судиме

16 ноември, 2010, Нема коментари
Британската влада тврди, дека спогодбата е договорена со цел да се избегне долгиот и скап сутски процес. Владата на Британија ќе исппати милиони фунти оштета на бившите британски затвореници од Гуантанамо, кои тврдеа дека...

Српскиот наркобос Шариќ помоќен и од италијанската мафија

16 ноември, 2010, Нема коментари
Кланот на српскиот наркобос Дарко Шариќ, во бизнисот со кокаин, успеал од пазарот да ја потисне и најмоќната калабријска мафијашка организација “Н’дрангета“, а на тоа укажуваат податоци врз основа на кои во Италија е...

Србин го преплива Амазон и постави нов светски рекорд

16 ноември, 2010, Нема коментари
Дарко Новович за 46 дена ја преплива јужноамериканската река Амазон, со овој подвиг тој го надмина и словенецот Мартин Стрел, кој ја имаше совладно оваа река за 66 дена. Србинот дневно во просек пливал...

ММФ си заминува со добри оценки за македонската економија

16 ноември, 2010, Нема коментари
Очекувања за зголемен економски раст следната година , зголемување на извозот, солидна кондиција на банките и соодветна макроекономска политика, со вакви оценки за македонската економија денеска Меѓународниот монетарен фонд ја заврши мисијата во Македонија....
Почетна // Категорија "вести" (Page 699)
Горе