20 октомври, 2017

Радио

Директорот на ФЗО си поднесе оставка

28 септември, 2010, Нема коментари
Јанез Јелникар си поднесе оставка од местото директор на Фондот за здравствено осигурување, информираат од Фондот, и оваа одлука е донесена од негови лични причини. Јелникари во неговото барање до владата и министерот за...

САД и Европа стравуваат од нови терористички напади

28 септември, 2010, Нема коментари
Американските и европските официјални лица изјавија дека откриле заговор, со кој се подговтувал серија координирани терористички напади во Велика Британија, Франција, Германија и евентуално во САД. Висок американски официјален претставник изјави дека е веродостојна...

Поплави во Германија и Полска

28 септември, 2010, Нема коментари
После Хрватска и Словенија, обилни дождови почнаа да ги парализираат и Германија и Полска. Во Саксонија – Германија прогласена е вонредна состојба, нивото на реките постојано расте, а метеоролозите предвидуваат дождови и во наредните...

Друцас: Македонија купува време

28 септември, 2010, Нема коментари
Шефот на грчката дипломатија Друцас на генералното Собрание на ОН, го потврди својот став дека решението за спорот со името треба да биде со име со географска одредница. Апелираше до Македонија да ги концентрирала...

Форд гради уште една фабтика во Кина

28 септември, 2010, Нема коментари
Американскиот произведувач на автомобили Форд и нивната кинеска партнерска компанија Чанган Форд Мазда, ќе уложат 500 милиони долари во градење на нова фабрика во Кина. Двете компании овој викенд потпишаа меморандум за соработка. Се...

Пораст на Британскиот БДП

28 септември, 2010, Нема коментари
Растот на Британската економија во втората половина на ова годишно тромесечие е најголем од минатите девет години. Сепак аналитичарите предупредуваат дека на домашната економија во наредниот период и предстојат тешки денови, покажале податоците на...

Бил Гејтс: Поголем данок за богатите

28 септември, 2010, Нема коментари
Основачот на Microsoft и еден од најбогатите луѓе во светот Бил Гејтс ја подржа мерката за дополнително оданочување на богаташите. Во борбата која се повеќе наликува на битка со гиганти, Гејтс ја дададе неговата...

Нападите врз Уставен лоши за имиџот на државата

28 септември, 2010, Нема коментари
Евроамбасадорот Ерван Фуере смета дека битката меѓу Уставниот суд го руши имиџот на Република Македонија како земја со кандидатски статус за членство во Европската унија. Тој не сакаше да ги коментира настаните околу лустрацијата...

Ивановски соработник на тајните служби

28 септември, 2010, Нема коментари
Комисијата за лустрација донесе одлука, Трендафил Ивановски претседателот на Уставен бил кодош. Членовите на комисијата за лустрација не му поверуваа на првиот човек на Уставниот суд, дека не бил соработник на тајните служби. Комисијата...
Почетна // вести // Категорија "свет" (Page 368)
Горе