20 октомври, 2017

Радио

Најлоши во?

24 јануари, 2011, Нема коментари
За што се најлоши сојузните држави на Америка, мапа и иконографија. Од каде највеќе се употребува кокаин, во која држава има најдебели и слично. Клик на линкот тука

Шопен бил поразен од епилепсија тврдат истражувачи

24 јануари, 2011, Нема коментари
Застрашувачките визии кои го гонеле познатиот композитор Шопен и го убедувале дека чудни суштества излегувале од неговото пијано, биле плод на неговата епилепсија, покажале истражувањата. Фредерик Шопен редовно страдал од халуцинации, се борел со...

Часови по убави манири во училиштата во Кина

24 јануари, 2011, Нема коментари
Министерството за образование во Кина најави промени во образовниот систем. Со таа цел ќе бидат спроведени промени во наставната програма во училиштата. Од сега децата ќе имаат часови за убави манири. Ќе учат како...

Благодарение на свински грип спасено неродено бебе

23 јануари, 2011, Нема коментари
Во болницата во Велс била примена бремена пациентка која боледувала од свинкси грип. Но, овој пат свинскиот грип го спасил бебето. Пациентката била хоспитализирана заради болеста, па за среќа било видено дека на папочната...

Јапноците го претставија огледалото кое работи како топломер

23 јануари, 2011, Нема коментари
Јапонската компанија НЕЦ/Авио Инфраред Технолоџикс го претстави во Токио огледалото со спрецијален инфрацрвен сензор, кој ја мери температурата од далечина на човекот што се огледува во огледалото. Без физички контакт огледалото ја мери температурата...

Земјата во 2012 година ќе има две сонца!?

20 јануари, 2011, Нема коментари
Земјата следната година би можела да добие и второ сонце. Една од најсјајните ѕвезди на небото ноќе над нас забрзано губи маса и наскоро би можела да станe супернова. Сценариотo по кое би требало...

Во Боливија се продава сок од кока

20 јануари, 2011, Нема коментари
Во Боливија веќе официјално е пуштен во продажба сокот од кока. Бидејќи оваа земја го легализираше овој вид на дрога, веќе почнаа да се произведуваат вкусни напитоци од неа. Министерот за рурален развој, Ачаколо...

Музичари кои загинале откако одбиле да пејат повеќе песни

20 јануари, 2011, Нема коментари
Во Мексико се случило несреќа во еден ноќен бар, откако еден локален музички бенд одбил да пее песни по работното време. Во четири часот наутро, бендот го заврсил репертоарот и се спремале да завршат...

Забната протеза на Черчил продадена за 19.000 евра

20 јануари, 2011, Нема коментари
Забната протеза која му припаѓаше на британскиот премиер Винстон Черчил, вчера е продадена на аукција во Лондон за скоро 19.000 евра. Златната протеза, првобитно била проценета на 9500 евра, изрботена е специјално за него...

Пронајдени коски од питомо куче стари 9400 години

20 јануари, 2011, Нема коментари
За време на едно истражување во Хиндс пештерите, големо археолошко наоѓалиште во југозападен Тексас во близина на Мексиканската граница, истражувачот Семјуел Белкнап, пронајде череп од куче кое смета дека е стар 9400 години. Со...

Октоподот Пол доби споменик

20 јануари, 2011, Нема коментари
Октоподот Пол доби споменик, одкако се стекна со светска слава погодувајќи ги резултатите од Светското фудбалско првенство во Африка. Споменикот се наоѓа во аквариумот во кој живееше Пол. Аквариумот „Морски живот“ во Оберхаусен во...

Мобилните изобилуваат со бактерии, како оние во тоалетот

20 јануари, 2011, Нема коментари
Кога мобилниот телефон го чуваме на топло место, како на пример во џеб или кога го држиме на уво, станува идеално место за размножување на бактерии. Американскиот програм ABC 4, неодамна спроведе лабораториски експеримент...

Без кафе, животот не би бил ист!

20 јануари, 2011, Нема коментари
Без разлика на тоа што пиете – еспресо, инстант, со млеко, пена, или турско, живот без него сигурно нема да биде ист. Кој прв дојде до плодовите на овој скусен напиток? Историскиот настан, наводно,...
Почетна // Забава // Категорија "Интересно" (Page 531)
Горе